Awitaminoza pierwotna i wtórna – jak sobie z nimi radzić?

awitaminoza leczenie witareksji

Świat pędzi, a my z nim – życie w biegu z pewnością nie ułatwia nam dbania o zdrowie, na co nieustannie zwracają uwagę naukowcy zajmujący się kondycją fizyczną społeczeństwa. Przypadłością zdecydowanie zbyt często dopadająca osoby w każdym wieku jest awitaminoza – leczenie trzeba wdrożyć jak najszybciej po diagnozie. Co to jest witareksja, czym się różni pierwotna od wtórnej i jak z nią walczyć? Czytaj dalej!

Awitaminoza – co to jest?

Awitaminoza to nic innego jak bardzo duży niedobór jednej (lub kilku) witamin. Jeżeli interesujesz sie tematyką witamin i minerałów, z pewnością przypadną Ci do gusty artykuły na Sport Odżywki – sprawdź je tutaj:  https://sportodzywki.pl.

Mówimy na przykład o awitaminozie witaminy D – niedoborze należącym do najczęściej stwierdzanych w naszej strefie geograficznej. Nie wolno lekceważyć tego rodzaju przypadłości! Awitaminoza – co to oznacza dla zdrowia? Może być niezwykle groźna dla rozwijających się dzieci – niedobory u kilkulatków mogą pociągnąć za sobą konsekwencje na resztę życia. Dzieci z niedoborami wolniej rosną, mają słabsze kości, częściej łapią groźne infekcje i trudniej sobie z nimi radzą. Witareksja – inna nazwa awitaminozy – to poważne zagrożenie także dla kobiet w ciąży – niektóre niedostatki mikroskładników prowadzą do komplikacji okołoporodowych, niemożliwych do cofnięcia uszkodzeń płodu a nawet poronień.

Awitaminoza – leczenie tej przypadłości nie może czekać, bo jest oczywiście groźna także dla osób dorosłych, cieszących się generalnie dobrym zdrowiem. Przy przewlekłych niedostatkach witamin i minerałów bardzo łatwo je zrujnować! Niestety, choroby u podstaw których leży awitaminoza często są stwierdzane za późno, co nie ułatwia ich leczenia – jak wiadomo, im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia. Jeszcze lepsza niż wczesna diagnoza jest oczywiście profilaktyka – bardzo prosta!

Witareksja pierwotna

Awitaminoza pierwotna to efekt zaniedbań dietetycznych – pojawia się wtedy, gdy po prostu nie spożywamy wystarczająco dużo potrzebnych witamin. Zapobieganie jej jest proste – a przynajmniej powinno takie być, gdy przypomnimy sobie, że zdrowie jest ważniejsze niż cała masa codziennych obowiązków uniemożliwiających zjedzenie zdrowego posiłku! Małym, pełnym witamin posiłkiem w trakcie dnia może być na przykład sałatka owocowa. Liczysz kalorie? Dowiedz się ile kalorii maja popularne owoce – kliknij tutaj: https://sportodzywki.pl/ile-kalorii-maja-owoce!

Pierwotna awitaminoza – leczenie jest bardzo proste a wręcz przyjemne! Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z awitaminozą jest zmiana na talerzu – organizm potrzebuje różnorodności! Dania powinny być kolorowe od warzyw i bazujące na nieprzetworzonych produktach. Niemającym czasu czy chęci na gotowanie przychodzą z pomocą cateringi dietetyczne, ale już drobne modyfikacje diety mogą przynieść świetne rezultaty. Co wypić do śniadania? Zamiast kawy wystarczy wrzucić do blendera trochę ulubionych owoców i zalać mlekiem. Płynna, smakowita bomba witaminowa ,,zrobi się sama” szybciej niż zagotowalibyśmy wodę na małą czarną! Zamiast batonika, na przekąskę do pracy bierzmy ze sobą jabłka czy banany.

Awitaminoza – leczenie farmaceutyczne? Jeżeli ktoś naprawdę nie znosi warzyw i owoców, z pomocą przychodzą suplementy diety. Kompleksy witaminowe zawsze są jednak tylko pomocą – nic nie zastąpi prawidłowego żywienia!

Wtórna awitaminoza – leczenie

WItareksja wtórna zasadniczo nie jest winą cierpiącej na nią osoby. Mówi się o niej wtedy, gdy podaż witamin jest odpowiednia, ale organizm z jakichś przyczyn nie przyswaja mikroelementów w wystarczającej ilości. Wtórna awitaminoza? Leczenie jest tutaj bardziej skomplikowane niż po prostu zmiany w jadłospisie. Problem często leży w układzie pokarmowym – z zaburzeniem przyswajalności witamin i minerałów zmagają się na przykład chorzy na celiakię. Ta choroba sprawia, że wszechobecny w żywności gluten jest toksyczny dla organizmu. Zanim uda się zdiagnozować celiakię, chorzy przez lata są na standardowej, pełnoglutenowej diecie rujnującej ich kosmki jelitowe – długodystansowa konsekwencja to właśnie obniżona przyswajalność mikroelementów.

Wtórna awitaminoza – leczenie pozostawmy zaufanemu lekarzowi. W przypadku witareksji wtórnej nie pozostaje nic innego jak wypełnianie jego zaleceń. Gdy dieta jest niewystarczająca, konieczna staje się suplementacja dopasowywana indywidualnie pod względem dawek. W skrajnych przypadkach awitaminozy konieczna jest nawet czasowa hospitalizacja i dawkowanie potrzebnych substancji w formie kroplówek.