Po czym rozpoznać wysoki standard kliniki stomatologicznej?

gabinet dentystyczny

Obecnie, chcąc udać się do dentysty, możemy wybrać takiego lekarza, który odpowiada naszym oczekiwaniom oraz finansom. Niemalże na każdej ulicy w dużym mieście znajduje się mniejszy bądź większy gabinet stomatologiczny. Tylko od nas zależy, do którego z nich się udamy. Wybierając odpowiedniego stomatologa, warto jednak zwracać uwagę na drobiazgi, które w rzeczywistości mają ogromny wpływ na jakość leczenia. Przede wszystkim najlepiej jest zdecydować się na wizytę w klinice o wysokim standardzie świadczonych usług. Jednak jak rozpoznać, który gabinet oferuje leczenie na zadowalającym poziomie? Podpowiadamy!

Wystrój wnętrza

Może się to wydawać niedorzeczne, ale wygląd pomieszczeń w klinice ma ogromny wpływ na naszą opinię o tym miejscu. Czystość, ład i porządek sprawiają, iż odnosimy wrażenie, że pracownicy danej placówki dbają o komfort pacjentów. Dlatego też ważny jest wygląd zarówno poczekalni, jak i wnętrza gabinetu. Znajdując się na fotelu dentystycznym, warto rozejrzeć się wokół i przyjrzeć się, jakim sprzętem w swojej pracy posługuje się wybrany przez nas dentysta.

Lekarstwa i wypełnienia

Nie każdy stomatolog mówi otwarcie o tym, jakich preparatów używa podczas pracy. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że usługa wykonana przez dentystę plasuje się na wysokim poziomie, warto zapytać lekarza o rodzaj lekarstw. Również znieczulenia stomatologiczne powinny być artykułami z wyższej półki. Podczas wykonywania skomplikowanych lub bolesnych zabiegów stomatologicznych, dobór tanich preparatów znieczulających może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. W efekcie ból stanie się odczuwalny w mniejszym stopniu, jednakże wciąż będziemy na niego narażeni.

Środki antybakteryjne

Każda ceniąca komfort i bezpieczeństwo pacjentów klinika stomatologiczna powinna być wyposażona w różnego rodzaju preparaty do dezynfekcji. Powinny się one znajdować w pobliżu umywalek, aby lekarz przed przystąpieniem do badania mógł zdezynfekować dłonie, zmniejszając tym samym ryzyko przedostania się do naszej jamy ustnej bakterii oraz innych szkodliwych drobnoustrojów. Równie istotna jest sterylizacja narzędzi stomatologicznych. Do wykonania tego zadania dentysta powinien wykorzystać autoklaw. Jeżeli nie ufamy lekarzowi bądź nie mamy pewności, że narzędzia zostały poddane sterylizacji po wyjściu pacjenta przyjmowanego przed nami, możemy zapytać o to dentystę. Wówczas będziemy mieć pewność, że sprzęty mające styczność z naszą jamą ustną są czyste.

Akcesoria jednorazowego użytku

Bardzo istotną rzeczą świadczącą o wysokim standardzie kliniki stomatologicznej jest to, czy lekarze wykorzystują w swojej pracy akcesoria jednorazowego użytku. Będąc w gabinecie warto zwrócić uwagę na to, czy kubeczek na spluwaczce jest jednorazowy. Równie ważnym aspektem są gumowe rękawiczki. Lekarz powinien wyrzucić każdą zdjętą z dłoni parę. Ta zasada dotyczy również maseczek chroniących usta i drogi oddechowe lekarza. Ponadto stomatolog powinien wyposażyć swój gabinet w ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne. Większość tych artykułów oferuje niejedna hurtownia stomatologiczna. Oczywiście możemy ich szukać również w sklepach medycznych, aptekach oraz hurtowniach BHP.