Czyszczenie aparatu ortodontycznego – jak myć aparat ruchomy i stały?

Jak czyścić aparat na zęby?

Niezależnie od tego, czy nosisz aparat ruchomy, czy stały, jego regularna i prawidłowa pielęgnacja pomoże Ci zachować zdrowie zębów oraz dziąseł, a także utrzymać efektywność leczenia. Regularne czyszczenie aparatu ortodontycznego pozwoli Ci bowiem uniknąć próchnicy, zapalenia dziąseł czy odkładania się kamienia nazębnego. Jak jednak najlepiej czyścić aparat stały i ruchomy? W tym poradniku zdradzimy najważniejsze wskazówki i porady. Sprawdź! 

Czyszczenie aparatu ortodontycznego – preparaty i akcesoria, które warto przygotować

Aby czyszczenie aparatu ortodontycznego było skuteczne, warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i akcesoria. Dentysta może Ci doradzić, które z nich będą najbardziej odpowiednie. Do podstawowych elementów należą:

  • specjalne szczoteczki do czyszczenia aparatów, 
  • klasyczne szczoteczki dentystyczne, 
  • nitki stomatologiczne z uchwytami,
  • szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
  • irygatory wodne. 

Przydatne mogą okazać się również tabletki do czyszczenia protez oraz pasty dedykowane dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Warto też pamiętać, że niektóre akcesoria i preparaty mogą być zalecane przez ortodontę w zależności od rodzaju leczenia oraz Twoich indywidualnych potrzeb.

Jak czyścić aparat na zęby stały? Krok po kroku

A jak dokładnie wyczyścić aparat? Na początek zacznijmy od wskazówek dla osób noszących aparat stały. 

1. Wyjmij ruchome elementy i dokładnie wyczyść aparat

Jeśli Twój aparat ma ruchome elementy, czyli m.in. wyciągi, delikatnie wyjmij je przed przystąpieniem do czyszczenia. Następnie przy pomocy szczoteczki ortodontycznej lub takiej o miękkim włosiu dokładnie oczyść wszystkie elementy aparatu. 

Zwracaj szczególną uwagę na zamki, druty oraz miejsca, gdzie mogą gromadzić się resztki jedzenia i płytka bakteryjna.

2. Dokładnie wyczyść przestrzenie międzyzębowe

Następnie zajmij się dokładnym wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Idealnie sprawdzą się do tego wąskie jednorazowe szczoteczki lub nici ortodontyczne. Z ich pomocą z łatwością usuniesz resztki jedzenia i osady, których doczyszczenie zwykłą szczoteczką byłoby niemożliwe. 

Ważne jest, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić dziąseł ani żadnego elementu aparatu. Do przestrzeni międzyzębowych możesz wykorzystać również irygator – działający na wodę.

3. Dokończ mycie zębów tak, jak zawsze

Po oczyszczeniu aparatu i przestrzeni międzyzębowych dokładnie umyj zęby. Zaleca się, aby podczas mycia delikatnie masować dziąsła i zwracać szczególną uwagę na obszary wokół zamków aparatu. Powierzchnię zębów warto z kolei czyścić ruchem wymiatającym. 

Na koniec wyczyść język oraz zastosuj płyn do płukania ust dopasowany do Twoich potrzeb.

Pielęgnacja aparatu ruchomego – najważniejsze etapy

Teraz nadszedł czas na wskazówki dotyczące tego, jak czyścić aparat na zęby wyjmowany. Tutaj sprawa jest nieco łatwiejsza.

1. Oczyść aparat pastą i szczoteczką

Aby umyć aparat ruchomy, w pierwszej kolejności delikatnie wyjmij go z jamy ustnej. Następnie nałóż na szczoteczkę z miękkim włosiem niewielką ilość pasty do zębów. Dokładnie, ale delikatnie oczyść całą powierzchnię aparatu, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które mają kontakt z zębami oraz dziąsłami.

2. Opłucz aparat zimną wodą

Po umyciu aparat opłucz pod bieżącą zimną wodą. Unikaj używania gorącej wody, która może zniekształcić materiał lub go osłabić.

3. Schowaj aparat do specjalnego pojemnika

Na koniec schowaj aparat do specjalnego pojemnika. Etui ma chronić go przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, gdy nie jest używany. Ważne jest jednak, aby opakowanie było czyste i suche. Do tego również i ten element należy regularnie czyścić, ponieważ gromadzą się w nim m.in. bakterie.

4. Raz na jakiś czas umyj aparat w produkcie do czyszczenia protez

Co jakiś czas warto użyć też specjalnych tabletek czyszczących, dedykowanych głównie do protez zębowych, które pomagają usunąć nieprzyjemny zapach, osad oraz bakterie z aparatu. Wystarczy rozpuścić tabletkę w wodzie i zanurzyć aparat na kilka minut, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na koniec zostanie już tylko dokładnie przepłukać go pod bieżącą wodą i gotowe!

Jak często należy myć aparat?

A jak często wykonywać czyszczenie aparatu ortodontycznego? Zarówno stały, jak i ruchomy, warto myć codziennie. Najlepiej byłoby to robić po każdym posiłku – szczególnie w przypadku aparatów stałych. Aparat ruchomy należy z kolei czyścić przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. 

Teraz już z pewnością wiesz, jak czyścić aparat na zęby. Pamiętaj o tej czynności, aby zapobiec próchnicy, zapaleniom dziąseł oraz nieprzyjemnemu zapachowi z ust.