Higienizacja jamy ustnej ratunkiem przed pojawieniem się próchnicy

higienizacja zębów

Wiele osób boi się wizyty u dentysty. Skutkiem tego jest unikanie gabinetów stomatologicznych do momentu aż nie zaczyna być odczuwalny ból zęba. Obecnie jakość usług dentystycznych jest na wysokim poziomie. Zarówno lekarze, jak i higienistki pracujące w klinikach dentystycznych, starają się dbać o komfort i dobre samopoczucie pacjentów. Dlatego też warto odwiedzać kliniki stomatologiczne regularnie, by nie doprowadzić do powstania próchnicy. Jeśli zęby są w dobrym stanie, lekarz nie będzie ingerował w ich strukturę. Wówczas jedynie oceni czy osadza się na nich niebezpieczny dla szkliwa kamień i doradzi byśmy usunęli go z płytki nazębnej.

Dlaczego na zębach pojawia się kamień?

Kamień nazębny powstaje z resztek pokarmów osadzających się w szczelinach między dziąsłami a szkliwem. Zwykle tego typu osady nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Resztki jedzenia znajdujące się w jamie ustnej stanowią doskonałe pożywienie dla znajdujących się tam bakterii. Jak zatem powstaje twardy osad, zwany kamieniem? Otóż z biegiem czasu na resztki pokarmowe oddziałują minerały znajdujące się w ślinie, a mianowicie wapń i fosforan, pod wpływem których osad zaczyna twardnieć.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Udając się na wizytę kontrolną do stomatologa, bądź będąc w trakcie leczenia zębów, lekarz może zwrócić uwagę na kamień osadzający się między dziąsłami a szkliwem. Wówczas zapewne zaleci wykonanie higienizacji jamy ustnej, dzięki której można zlikwidować niszczący szkliwo osad. Wykonanie serii zabiegów pozwoli oczyścić płytkę nazębną z kamienia. Zabieg higienizacji składa się ze skalingu i piaskowania, podczas których zostaje zdjęty osad. Następnie jest przeprowadzony polishing pozwalający na usunięcie przebarwień powstałych na szkliwie. Ostatnim etapem jest fluoryzacja, do której często wykorzystuje się preparat Duraphat. Lakier ma za zadanie ochronić zęby przed pojawieniem się próchnicy oraz wzmocnić szkliwo. Ważne jest, aby przyrządy, którymi posługuje się higienistka, były odpowiednio wysterylizowane, a jej dłonie oczyszczone. Dlatego pracownicy kliniki stomatologicznej powinni stosować preparaty do dezynfekcji oraz autoklaw do sterylizacji.

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny?

Kamień nazębny powstający na skutek nie dbania o higienę jamy ustnej może być okropny w skutkach. Przede wszystkim osad powoduje powstawanie próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Doprowadzenie do zaniedbań związanych z zalegającym długi czas na szkliwie kamieniem może sprawić, że zamiast usunięcia próchnicy i założenia wypełnienia dojdzie do poważniejszego uszkodzenia zęba. Często próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba. Wówczas lekarz aplikuje pacjentowi znieczulenia stomatologiczne, a następnie przeprowadza leczenia kanałowe.