Higienizacja jamy ustnej ratunkiem przed pojawieniem się próchnicy

higienizacja zębów

Wiele osób boi się wizyty u dentysty. Skutkiem tego jest unikanie gabinetów stomatologicznych do momentu aż nie zaczyna być odczuwalny ból zęba. Obecnie jakość usług dentystycznych jest na wysokim poziomie. Zarówno lekarze, jak i higienistki pracujące w klinikach dentystycznych, starają się dbać o komfort i dobre samopoczucie pacjentów, bazując na swoim bogatym doświadczeniu i wybierając sprawdzony sklep stomatologiczny do zakupu niezbędnych urządzeń, preparatów i narzędzi.

Dlatego też warto odwiedzać kliniki stomatologiczne regularnie, by nie doprowadzić do powstania próchnicy. Jeśli zęby są w dobrym stanie, lekarz nie będzie ingerował w ich strukturę. Wówczas jedynie oceni czy osadza się na nich niebezpieczny dla szkliwa kamień i doradzi byśmy usunęli go z płytki nazębnej. Takim zabiegiem jest higienizacja jamy ustnej. Co to jest i na czym dokładnie polega? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o niej więcej!

Dlaczego na zębach pojawia się kamień?

Kamień nazębny powstaje z resztek pokarmów osadzających się w szczelinach między dziąsłami a szkliwem. Zwykle tego typu osady nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Resztki jedzenia znajdujące się w jamie ustnej stanowią doskonałe pożywienie dla znajdujących się tam bakterii. Jak zatem powstaje twardy osad, zwany kamieniem? Otóż z biegiem czasu na resztki pokarmowe oddziałują minerały znajdujące się w ślinie, a mianowicie wapń i fosforan, pod wpływem których osad zaczyna twardnieć.

Higienizacja jamy ustnej, czyli skuteczny sposób na walkę z kamieniem nazębnym

Udając się na wizytę kontrolną do stomatologa, bądź będąc w trakcie leczenia zębów, lekarz może zwrócić uwagę na kamień osadzający się między dziąsłami a szkliwem. Wówczas zapewne zaleci wykonanie zabiegu, jakim jest higienizacja jamy ustnej. Warto pamiętać o regularnej higienizacji minimum raz w roku, a najlepiej powtarzać ją co 6 miesięcy. W ten sposób zapewnisz sobie najlepszą profilaktykę, co może znacząco przełożyć się na zmniejszenie liczby powstających ubytków.

Co to jest higienizacja jamy ustnej? Dzięki niej można zlikwidować niszczący szkliwo osad powierzchniowy, kamień nazębny, a także bakterie gromadzące się na płytce nazębnej. To kilkuetapowy zabieg, na który składa się: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Może się jednak zdarzyć, że stomatolog zdecyduje się wykonać tylko część z nich, np. piaskowanie i polerowanie. Wszystko zależy od stanu zębów, nawyków żywieniowych oraz predyspozycji danej osoby.

Na czym polega higienizacja jamy ustnej? Poznaj cztery etapy

Zastanawiasz się, na czym polega higienizacja jamy ustnej? Zabieg rozpoczyna się od skalingu, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Gromadzi się on w efekcie mineralizacji płytki nazębnej. Jeśli kamień powstanie, nie jest możliwe pozbycie się go podczas mycia zębów, a tego zadania musi podjąć się właśnie stomatolog. Przy użyciu skalera kamień zostaje rozbity i usunięty.

Drugim etapem jest piaskowanie, podczas którego zostają usunięte powierzchniowe przebarwienia, a także pozostałe po skalingu kamień i osad. Wykorzystywana jest do tego piaskarka, która pod ciśnieniem łączy wodę oraz drobiny czyszczące. Taka mieszanka ma odpowiednią siłę, aby usunąć resztki kamienia oraz drobne przebarwienia i jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla szkliwa. Piaskowanie pomaga nie tylko dbać o piękny wygląd zębów, które od razu po zabiegu stają się bielsze, ale doskonale sprawdza się w zapobieganiu próchnicy.

Następnie jest przeprowadzony polishing (polerowanie), którego zadaniem jest wygładzenie zębów. Dzięki temu tendencja do gromadzenia się na nich nalotów zmniejsza się. Ostatnim etapem jest fluoryzacja, do której często wykorzystuje się preparat Duraphat. Lakier ma za zadanie ochronić zęby przed pojawieniem się próchnicy oraz wzmocnić szkliwo. Nie we wszystkich gabinetach fluoryzacja wchodzi w skład podstawowej usługi higienizacji – przygotuj się, że może być konieczne dopłacenie za nią niewielkiej kwoty. Ale zdecydowanie warto to zrobić, aby podtrzymać efekt zabiegu.

Ważne jest, aby przyrządy, którymi posługuje się higienistka, gdy wykonywana jest higienizacja jamy ustnej, były odpowiednio wysterylizowane, a jej dłonie oczyszczone. Dlatego pracownicy kliniki stomatologicznej powinni stosować preparaty do dezynfekcji oraz autoklaw do sterylizacji.

Niebezpieczny kamień nazębny, czyli dlaczego higienizacja jamy ustnej  jest tak ważna

Kamień nazębny powstający na skutek nie dbania o higienę jamy ustnej może być okropny w skutkach. Przede wszystkim osad powoduje powstawanie próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Doprowadzenie do zaniedbań związanych z zalegającym długi czas na szkliwie kamieniem może sprawić, że zamiast usunięcia próchnicy i założenia wypełnienia dojdzie do poważniejszego uszkodzenia zęba. Często próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba. Wówczas lekarz aplikuje pacjentowi znieczulenia stomatologiczne, a następnie przeprowadza leczenia kanałowe.