W jakich przypadkach należy zgłosić się do chirurga stomatologicznego?

chirurg stomatolog

Większość z nas na samą myśl o wizycie u dentysty odczuwa obawę związaną z leczeniem zębów. W niektórych przypadkach lekarz może nawet zalecić ekstrakcję trzonowców, np. ósemek (poprzedzoną zaaplikowaniem znieczulenia takiego jak Lignocainum), które wciąż znajdują się w dziąśle, bądź niemożliwych do uratowania siódemek lub szóstek. Wówczas stomatolog nie podejmie się usunięcia wskazanych przez niego zębów. Najczęściej otrzymamy od niego skierowanie do chirurga stomatologicznego, który przeprowadzi zabieg ekstrakcji zęba. Kiedy możemy otrzymać od dentysty zalecenie o konieczności ekstrakcji zęba? Czy należy się obawiać zabiegu wykonywanego przez chirurga stomatologicznego? Sprawdź!

Kto może nas skierować do chirurga stomatologicznego?

Najczęstszymi pacjentami zgłaszającymi się do gabinetu chirurga stomatologicznego są osoby, które chcą się pozbyć zębów mądrości. Zazwyczaj zalecenia dotyczące konieczności usunięcia tych trzonowców wydaje ortodonta, przygotowujący pacjenta do rozpoczęcia leczenia wady zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego. Zdarza się jednak, że stomatolog przeprowadzający leczenie endodontyczne jednego z trzonowców uznaje, że konieczne jest chirurgiczne usunięcie danego zęba i w związku z tym wypisuje skierowanie na tego typu zabieg.  W niektórych przypadkach także specjaliści w dziedzinie protetyki i implantologii mogą zalecić pozbycie się zęba trzonowego.

Szukasz profesjonalnego i wykwalifikowanego lekarza dentysty? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków – https://www.dentalesthetic.pl/

Kiedy udać się do chirurga stomatologicznego?

Wizyta u chirurga stomatologicznego powinna być zalecona przez innego lekarza zajmującego się leczeniem zębów bądź wady zgryzu. Bardzo często pacjenci są kierowani do chirurga w celu usunięcia zębów mądrości, jednakże może zdarzyć się i tak, że stomatolog będzie chciał także skonsultować z chirurgiem występujące w jamie ustnej pacjenta niepokojące objawy, takie jak niegojący się ropień czy powstające stany zapalne w obrębie szczęki widoczne na zdjęciu RTG. Przed wykonaniem ekstrakcji zęba, lekarz aplikuje w dziąsło pacjenta środek znieczulający, jak np. Citocartin. Pacjent może także zostać skierowany do chirurga stomatologicznego w momencie, gdy odczuwa ból, którego nie może zdiagnozować dentysta. W sytuacji, gdy zaobserwujemy zmiany powstające w jamie ustnej oraz na twarzy, przypominające guzki lub przebarwienia, powinniśmy zgłosić się do chirurga. Takie przypadłości mogą być objawami różnych chorób.

Czym właściwie zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Udając się na wizytę, w gabinecie chirurga stomatologicznego nie powinniśmy odczuwać obawy. Najczęściej odczuwamy po prostu lęk przed tym, czego nie znamy. Warto więc wiedzieć, że wszelkie czynności, jakie wykonuje chirurg, poprzedzone są zaaplikowaniem odpowiedniego znieczulenia, które pozwoli pacjentowi czuć się komfortowo, takiego jak preparat Ubistesin. Większość z nas sądzi, że chirurg stomatologiczny zajmuje się tylko usuwaniem zębów, jednakże nie jest to do końca prawdą. Do zadań chirurga stomatologicznego bardzo często należy także tworzenie implantów, które  zostają umieszczone w jamie ustnej w celu wypełnienia ubytku po usuniętym zębie. Lekarz ten zajmuje się także leczeniem suchego zębodołu, w którym to po ekstrakcji zęba może pojawić się skrzep powodujący powstanie stanu zapalnego.