Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży – czy jest możliwe?

leczenie kanałowe u kobiet w ciąży

Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna szczególnie na siebie uważać. Dotyczy to zwłaszcza przyjmowania różnego rodzaju lekarstw. Najlepiej przed wzięciem jakiegokolwiek medykamentu skonsultować się z lekarzem. Co jednak w sytuacji, gdy zaczyna boleć ząb? Tego typu dyskomfort określany jest zazwyczaj jako najgorsza z możliwych dolegliwości bólowych. Jeśli więc kobieta w ciąży odczuwa ból zęba, powinna niezwłocznie udać się do dentysty. Bardzo ważne jest, by poinformować lekarza o ciąży. Wówczas stomatolog dobierze odpowiedni sposób leczenia. Zastanawiacie się, czy możliwe jest leczenie kanałowe u kobiet w ciąży? Dowiecie się tego z dalszej części artykułu.

Leczenie zębów przed ciążą – dlaczego jest tak ważne?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe zębów u kobiet w ciąży jest dosyć trudnym zadaniem. Dlatego też, jeśli istnieje taka możliwość, zanim będziemy planować powiększenie rodziny, koniecznie udajmy się do stomatologa, by wykonać przegląd zębów i poddać leczeniu te zęby, które tego wymagają. Wówczas bez większych komplikacji lekarz będzie mógł przeprowadzić leczenie kanałowe u kobiet w ciąży, jeśli uzna, że jest to potrzebne. Do wykonania tego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG, którego nie można robić podczas ciąży. Dodatkowo najczęściej leczenie endodontyczne jest dosyć bolesne i wymaga zaaplikowania w dziąsło preparatów znieczulających, których nie zaleca się podawać kobietom w ciąży. Jeśli jednak nie uczynimy tego przed zajściem w ciążę, później sytuacja może się nieco bardziej skomplikować.

Chcesz mieć zdrowe i mocne zęby? Umów się na wizytę w Centrum Stomatologii Kraków i sprawdź, które zęby wymagają leczenia!https://www.dentalesthetic.pl

Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży – czy można poddawać się takiemu zabiegowi?

Z uwagi na to, że kobiety spodziewające się dziecka nie mogą wykonać zdjęcia rentgenowskiego oraz przyjmować silnych środków znieczulających, leczenie kanałowe zęba może być bardzo utrudnione. Zdjęcie RTG jest jednym z podstawowych elementów diagnostycznych, które pozwala lekarzowi zorientować się jaki jest stan zęba w miejscach niewidocznych dla ludzkiego oka. Dodatkowo obraz RTG pokazuje, jaki kształt ma ząb, oraz jak ułożone są kanały. Bez tego elementu diagnostycznego niezwykle trudno będzie lekarzowi ocenić czy wszystkie kanały zostały dokładnie oczyszczone. Stomatolog nieposiadający zdjęcia RTG, może jedynie oczyścić kanały i zabezpieczyć je, tak by kobieta spodziewająca się dziecka nie odczuwała bólu aż do czasu porodu. Należy jednak pamiętać, że leczenie trzeba będzie wznowić tuż po porodzie.

Kiedy kobieta w ciąży może otrzymać znieczulenie podczas leczenia zęba?

Chociaż kobiety w ciąży nie powinny przyjmować medykamentów, których nie przepisał im lekarz, to jednak możliwe jest podanie środka znieczulającego podczas leczenia kanałowego zęba. Ważne jest jednak to, by przyszła mama była już po pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas stomatolog może zaaplikować w dziąsło miejscowe znieczulenie, dzięki czemu leczenie kanałowe u kobiet w ciąży nie będzie tak bolesne. Wielu lekarzy uważa, że znacznie gorszy wpływ na stan nienarodzonego dziecka może mieć stres towarzyszący wizycie u dentysty oraz ból wywołany rozpoczęciem leczenia niż samo wstrzyknięte znieczulenie. Użyte preparaty znieczulające nie mogą być jednak zbyt silne.