Piękny uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Wiele osób posiada jednak wady zgryzu, przez co wstydzą się okazywać radość i niezwykle rzadko się uśmiechają. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się rozpocząć leczenie ortodontyczne. Bardzo ważną kwestią jest nie tylko wybranie odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam przejść przez długi proces prostowania zębów, ale także właściwego aparatu. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów aparatów dostępnych na rynku. W tym artykule skupimy się jednak nad zaletami i wadami dwóch niezwykle różnych modeli, a mianowicie aparatu nakładkowego oraz stałego. Zatem jaki aparat na zęby wybrać? Który z nich okaże się lepszym wyborem? Podpowiadamy!
Dlaczego warto rozważyć stosowanie aparatu nakładkowego?
Aparaty nakładkowe zyskują na popularności. A jednak zdarzają się osoby, które jeszcze nie wiedzą o ich istnieniu. Tymczasem z pomocą tego typu aparatów możemy wyleczyć wadę zgryzu, w taki sposób, że nikt nawet nie będzie przypuszczał, że jesteśmy w trakcie leczenia ortodontycznego. Jedną z największych zalet aparatów nakładkowych jest to, że w momencie, gdy znajdują się na szkliwie, są niemalże niewidoczne. Dopiero przyglądając się uśmiechowi z bliska, można zauważyć przezroczystą powłokę znajdującą się na zębach. Noszenie takiego aparatu jest całkowicie bezbolesne. W przeciwieństwie do aparatów stałych, tutaj nie jest możliwe poranienie śluzówki wywołujące dyskomfort. Nie musimy się obawiać także o dodatkowe wizyty w przypadku, gdy zamek zostanie uszkodzony. Aparaty nakładkowe są wykonywane na podstawie wcześniej pobranego wycisku. Dlatego też są idealnie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Dodatkowo możemy zdjąć je w każdej chwili. Zaleca się noszenie takiego aparatu przynajmniej przez 22 godziny na dobę, oznacza to, że powinniśmy zdejmować go wyłącznie do jedzenia, picia i szczotkowania zębów. Warto także wiedzieć, że leczenie ortodontyczne przy pomocy nakładek trwa znacznie krócej niż podczas wykorzystywania tradycyjnego aparatu. W zależności od stopnia skrzywienia zębów wyprostowanie ich może potrwać średnio od 6 do 18 miesięcy.
Marzysz o pięknym i zdrowym uśmiechu? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków lub umów się na wizytę korzystając ze strony internetowej – https://www.dentalesthetic.pl!
Czy aparat nakładkowy posiada jakieś wady?
To pytanie zadają sobie osoby, które planują zdecydować się na noszenie aparatu w takiej formie. Największą wadą aparatu nakładkowego jest jego cena. Zazwyczaj jest ona 3 razy wyższa od tej, jaką musimy zapłacić za aparat stały. Dodatkowo, możliwość zdjęcia nakładek może sprawiać, że zapomnimy o założeniu ich tuż po spożyciu posiłku. Warto wystrzegać się także jedzenia i picia kolorowych napojów w momencie, gdy aparat znajduje się na naszym szkliwie. Mogłoby to spowodować zabarwienie nakładek, przez co aparat przestałby być niewidoczny.
Aparat stały – co przemawia na jego korzyść?
Bezsprzeczną zaletą aparatu stałego jest jego niska cena. Dodatkowo, obecnie możemy wybierać spośród różnych rodzajów tego typu aparatów. Coraz częściej pacjenci sięgają po ceramiczne bądź kryształowe zamki, których kolor jest zbliżony do odcienia szkliwa, przez co nie rzucają się zbytnio w oczy. Stałe aparaty estetyczne są droższe nawet o kilka tysięcy od klasycznych metalowych. Decydując się na tego typu wariant, nie musimy pamiętać o ściąganiu czy też zakładaniu aparatu do jedzenia oraz picia. Jednakże niezwykle ważne jest dokładne czyszczenie szpar międzyzębowych w okolicach znajdujących się na szkliwie zamków. Zazwyczaj są to trudno dostępne dla szczoteczki miejsca. Z tego względu należy poświęcić odrobinę czasu na kompleksowe ich wyczyszczenie.
Jakie są wady korzystania z aparatu stałego?
Leczenie wady zgryzu przy pomocy aparatu stałego może trwać nawet do 3 lat. Bardzo często ostre krawędzie zamków podrażniają śluzówkę, przez co konieczne jest udanie się na dodatkową wizytę u ortodonty, na której lekarz nałoży na aparat specjalny wosk, mający zapobiec pojawieniu się kolejnych podrażnień. Warto wiedzieć, że posiadając aparat stały może się zdarzyć, że w pewnej chwili zamek przyklejony do zęba po prostu odpadnie i konieczne będzie niezwłoczne udanie się do ortodonty, który naprawi powstały defekt. Dodatkowo, osoby posiadające głęboki zgryz, w którym górny łuk zębów za bardzo nachodzi na dolny, mogą nie mieć miejsca na założenie dolnego aparatu. Dopiero po jakimś czasie noszenia aparatu na górnych zębach, gdy zostaną one nieco naprostowane, pojawi się możliwość założenia aparatu na dolny łuk. Takie trudności mogą sprawić, że leczenie wady zgryzu przy pomocy aparatu stałego będzie trwało znacznie dłużej.