Metody usuwania kamienia nazębnego

usuwanie kamienia nazębnego

Zaniedbania higieniczne, niezdrowe napoje i palenie papierosów prowadzą do gromadzenia się w jamie ustnej szkodliwego osadu. Ignorowanie go prowadzi do poważnych chorób. Dowiedz się, jak usunąć kamień nazębny.

Kamień nazębny – co to jest?

Kamień nazębny jest zwapniałą płytką bakteryjną o żółtym lub brunatnym kolorze powstałą przez przemieszanie bakterii, soli mineralnych i resztek jedzenia. Najczęściej pojawia się po wewnętrznej stronie zębów i w przestrzeniach międzyzębowych.

Trudno go wykryć, gdyż nie wywołuje nigdy bólu ani dyskomfortu. Może jednak powodować zapalenie dziąsła i paradontozę. W zaawansowanym stadium prowadzi do wypadania zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku niedostatecznej lub niewłaściwej higieny jamy ustnej. Osadza się wzdłuż dziąseł, między zębami i po ich wewnętrznej stronie zawsze po 48 godzinach od ostatniego szczotkowania.

Często jest też konsekwencją niestosowania nici dentystycznej i płukanek. Znacznie szybciej pojawia się przy częstym spożywaniu cukrów, czarnej herbaty, kawy i alkoholu oraz przy regularnym paleniu tytoniu.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Z problemem kamienia nazębnego trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa. Ten skutecznie usunie go jedną z rekomendowanych metod – skalingiem lub kiretażem.

Skaling – najlepszy sposób na walkę z kamieniem nazębnym

Skaling to zabieg usuwający stałe i twarde złogi nazębne. Jest najczęstszym sposobem na pozbycie się kamienia, stosowanym w gabinetach stomatologicznych. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Skaling naddziąsłowy jest wykonywany znacznie częściej. Jest zabiegiem usuwającym kamień nazębny z powierzchni korony zębów.

Skaling poddziąsłowy to czyszczenie kieszonki dziąsłowej. Ma on na celu usunięcie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąsła.

Zabieg ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Do każdego potrzebny jest inny sprzęt. Najpopularniejsze metody skalingu to:

  • ultradźwiękowa: polega na użyciu skalera ultradźwiękowego. Urządzenie to emituje dźwięki o częstotliwości prowadzącej do odpryskiwania kamienia od zębów.
  • dźwiękowa: wykorzystuje fale dźwiękowe o zakresie 6-8 kHz.
  • laserowa: usuwa kamień nazębny erbowo-yagowym skalerem laserowym.
  • mechaniczna: polega na odłamywaniu kamienia wiertłami frezowymi.
  • chemiczna: nakładanie na zęba 30-procentowego roztworu perhydrolu i pozostawienie do czasu rozpuszczenia kamienia.
  • tradycyjna: polega na ręcznym użyciu skalerów, takich jak dłutka, sierpy i pilniczki. Metoda ta zajmuje najwięcej czasu i jest najbardziej niedokładna.

O Twoje zęby zadbają specjaliści Centrum Stomatologii Kraków – https://www.dentalesthetic.pl/. Sprawdź!

Kiretaż – sposób na paradontozę

Kiretażem nazywamy oczyszczanie głębokich kieszonek przydziąsłowych z resztek kamienia, złogów i tkanek zaatakowanych przez stan zapalny. 

Stosuje się go do leczenia zaawansowanej paradontozy, a także przypadkach niepozwalających na zastosowanie innych metod. Jest on jedynym rozwiązaniem dla osób z rozrusznikiem serca i kobiet w ciąży.

Istnieją dwa rodzaje kiretażu:

  • zamknięty: polega na lekkim odsłonięciu dziąsła. Wykonuje się go, gdy głębokość kieszonek jest mniejsza niż 5 mm.
  • otwarty: polega na chirurgicznym nacięciu dziąsła i wybraniu zniszczonej tkanki kostnej przy korzeniach zębów. Stosowany jest w przypadku głębokich kieszonek.

Teraz wiesz już, jak usunąć kamień nazębny. Jeśli ten problem dotyczy również i Ciebie, jak najszybciej umów się na wizytę do stomatologa. Pamiętaj też o regularnej pielęgnacji jamy ustnej i zdrowej diecie, aby zapobiec jego rozwojowi.