Niezbędne akcesoria stomatologa

Niezbędne akcesoria stomatologa

Już od najmłodszych lat, odwiedzając gabinet stomatologiczny, to miejsce kojarzyło nam się z nieprzyjemnymi odgłosami dobiegającymi zza drzwi, takimi jak np. dźwięki wiertła. Jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia lekarza dentysty, bez którego jego praca byłaby niemożliwa. Zastanawiacie się jakie jeszcze sprzęty powinny znajdować się w fachowym gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie odpowiemy w poniższych akapitach.

Po pierwsze: Unit stomatologiczny

Czym jest unit stomatologiczny? To podstawowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego. Znajdują się w nim takie elementy jak m.in.: fotel stomatologiczny, stolik lekarza oraz stolik asysty, sterownik nożny, blok spluwaczki, lampa czy konsola z urządzeniami. Gdzie zatem umiejscowione jest budzące strach wiertło? Jest ono częścią konsolety. W jej skład wchodzą, takie sprzęty jak: turbina, mikrosilnik (który jest przeznaczony to montażu różnego rodzaju wierteł), a także dmuchawka wodno-powietrzna.

Po drugie: Narzędzia dentystyczne

Istnieje bardzo wiele akcesoriów, jakie powinien posiadać w swoim gabinecie fachowy stomatolog. Mogą być ona podzielone nawet na kilka kategorii. Wśród instrumentów diagnostycznych muszą się znaleźć takie przyrządy jak: lusterko stomatologiczne zawierające uchwyt, zgłębnik dentystyczny twardy oraz pęseta. Do kolejnej kategorii należą narzędzia, pozwalające na nieprzedostanie się wilgoci do zębów, czyli: szczypczyki dentystyczne, waciki oraz tampony. W skład narzędzi chirurgicznych wchodzą takie sprzęty jak: przyłbica stomatologiczna, kleszcze oraz dźwignie bagnetowe i korzeniowe.

Po trzecie: Gdzie zakupić sprzęty do gabinetu?

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego, nie należy do najtańszych inwestycji. Sprzęty i narzędzia wymienione wyżej to elementy podstawowe, które każdy gabinet obowiązkowo powinien posiadać. Oprócz nich istnieje wiele innych przyrządów, które mogą być bardzo przydatne w pracy dobrego i doświadczonego stomatologa. Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalne stomatologiczne sprzęty? Najlepiej odwiedzić sklep dentystyczny. Warszawa, Kraków, Wrocław, czy inne większe miasta są siedzibami tego typu sklepów. Jednak zakup odpowiednich sprzętów i narzędzi to nie jedyny koszt jaki jest związany z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Bardzo ważne jest również zaopatrzenie tego miejsca, w różnego rodzaju materiały do wypełnień zębów, leki oraz znieczulenia. Najlepiej szukać tych produktów w hurtowniach stomatologicznych lub medycznych.