Nitkowanie zębów – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

kobieta z białymi zębami

Nitkowanie zębów niektórym wydaje się wyłącznie zabiegiem estetycznym, usuwającym resztki pokarmowe zalegające między zębami. W rzeczywistości jest jednak podstawowym elementem higieny jamy ustnej. Dowiedz się, jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną.

Nić dentystyczna – to musisz wiedzieć!

Nić dentystyczna pomaga w usunięciu resztek pokarmowych i bakterii gnieżdżących się w przestrzeniach międzyzębowych, do których nie docierają włókna szczoteczki. Wbrew pozorom i reklamom producentów nawet najlepsze modele elektryczne czyszczą jedynie 3/5 powierzchni zębów.

Nawet jeśli dobrze dbasz o swoje uzębienie, myjąc je po każdym posiłku, możesz narazić się na rozwój ubytku próchniczego lub paradontozy, jeśli będziesz zapominał o używaniu nici dentystycznej.

Kiedy i jak często nitkować zęby?

Według zaleceń dentystów wystarczy nitkować zęby raz dziennie. Nie ma większego znaczenia, czy będziesz robił to przed ich umyciem, czy też po. Pamiętaj jednie, że w tym drugim przypadku musisz po zakończeniu przepłukać usta wodą lub płynem antybakteryjnym.

Szukasz stomatologa w Krakowie? Wejdź na http://www.dentalesthetic.plDentysta Kraków i sprawdź, z jakich usług stomatologicznych możesz skorzystać!

Jaką nić dentystyczną kupić?

Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych. Dokonując zakupu, kieruj się przede wszystkim własną anatomią. Jeżeli Twoje zęby leżą ciasno w łuku zębowym, wybierz jak najcieńszą nić. Zaleca się ją też osobom z łatwo krwawiącymi i podrażnionymi dziąsłami. Z kolei do większych przestrzeni międzyzębowych wybierz grubą, rozszerzającą się jak gąbka przy kontakcie ze śliną.

Jak używać nici dentystycznej?

Czyszczenie zębów nicią powinno trwać od 3 do 5 minut. Pamiętaj, aby każdą przestrzeń czyścić dwukrotnie. Pilnuj też, aby kolejne powierzchnie były szorowane czystym, nieużywanym fragmentem nici. Używaj jej minimum raz dziennie, obowiązkowo każdego dnia.

Nitkowanie krok po kroku

Być może instrukcja używania nici dentystycznej wydaje Ci się nieco śmieszna, jednak to tylko pozory. Wiele osób czyści zęby w sposób niewłaściwy, źle trzyma ją w dłoniach lub doprowadza do uszkodzenia brodawek międzyzębowych.

  • Oderwij lub odetnij kawałek nitki o długości 30-50 cm. W większości pudełek znajdziesz wbudowaną do tego celu niewielką gilotynkę lub nożyk. Jeśli jej nie ma, użyj nożyczek.
  • Owiń nić wokół środkowych lub wskazujących palców w obu dłoniach. Pomiędzy nimi zostaw zapas o długości 2,5-5 cm.
  • Włóż delikatnie nić w przestrzeń między zębami. Bądź ostrożny, gdy napotkasz opór przy punkcie stycznym. Jeśli szarpniesz za mocno, możesz przypadkowo wbić ją w dziąsła i uszkodzić je.
  • Pionowymi ruchami wymiatającymi oczyść szczelinę między zębami. Możesz dodatkowo pomóc sobie palcami wskazującymi lub kciukami. Pilnuj, aby podczas nitkowania linka była cały czas napięta.

Pamiętaj, że czasami najmłodsi nie zawsze zrozumieją, jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną, mogąc się poranić. Dlatego wyłącznie dzieci poniżej nastoletniego wieku nie zawsze muszą jej używać.