Piaskowanie zębów – czy jest to skuteczny zabieg?

Piaskowanie zębów - czy jest to skuteczny zabieg?

Piaskowanie zębów to jeden z higienizujących zabiegów dentystycznych poprawiający kondycje naszych zębów. Co ma na celu ten zabieg i kto powinien z niego korzystać? O czym należy pamiętać po zabiegu?

Na czym polega zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów, to jeden z podstawowych zabiegów dentystycznych, polegający na usunięciu płytki nazębnej, osadów oraz przebarwień przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia, jakim jest piaskarka stomatologiczna. Podczas zabiegu, stomatolog pod wysokim ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej piasek stomatologiczny, któremu towarzyszy określona ilość wody. Zadaniem piasku dentystycznego jest zlikwidowanie osadu nazębnego oraz przebarwień.

Zabieg piaskowania zębów jest niezwykle wartościowy, ponieważ łączy się on z zastosowaniem lakieru fluorkowego, który działa na szkliwo wzmacniająco oraz antypróchniczo. Zabieg jest oczywiście bezbolesny, a jedynie co pacjent może odczuwać to dyskomfort wynikający z podrażnienia dziąseł lub także nieprzyjemny słony smak piasku dentystycznego. Należy pamiętać, aby po zabiegu unikać przez około 2-3 godziny jedzenia oraz napojów w postaci kawy, herbaty czy innych kolorowych napojów.

Dlaczego należy dokonywać zabiegu piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów jest istotne, by utrzymać estetyczny wygląd naszych zębów. Jest to również bardzo dobry sposób, aby zapobiegać rozwojowi bakterii w miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka. Jest to zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy gdy na zębach widoczny jest osad. Ten zabieg doskonale przygotowuje również do wybielania zębów oraz do uzupełnienia skalingu.

Zalecenia dotyczące piaskowania

Zabieg piaskowania zębów jest szczególnie zalecany osobom:

  • palącym papierosy,
  • pijącym w dużej ilości kawę, herbatę, wino,
  • noszącym aparaty ortodontyczne,
  • podatnym na przebarwienia

Kamień nazębny i osad występujący na zębach może również powodować liczne stany zapalne, próchnicę i inne choroby zębów. Dlatego jest to zabieg szczególnie polecany osobom z problemami jamy ustnej. Oprócz tego piaskowanie polecane jest osobom obawiających się skutków ubocznych wybielania. Dlatego to zabieg często poprzedzający wybielanie zębów.

Piaskowanie zębów jest zalecane co 6-12 miesięcy, a u pacjentów szczególnie podatnych na osadzanie się kamienia nawet co 3-4 miesiące.

Jak utrzymać zęby w dobrej kondycji?

Aby uzyskać pożądany efekt, należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo dobrze jest myć zęby po każdym posiłku lub chociaż 2-3 razy dziennie przez 3 minuty. Ważne jest również, aby korzystać z nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto warto odwiedzać stomatologa w odstępie co 3-6 miesięcy, jednak to jak często powinniśmy korzystać z usług dentystycznych, powinien ustalać sam stomatolog.