Protezy i implanty zębowe – różnice i zastosowanie

protezy

Braki w uzębieniu uzupełnić trzeba – to nie ulega wątpliwości. Współczesna stomatologia oferuje różnorodne rozwiązania tego problemu, wśród nich protezy ruchome i stałe oraz implanty. Czym różnią się między sobą i gdzie znajdują zastosowanie?

Protezy ruchome

To najczęściej spotykany rodzaj sztucznych uzupełnień szczęki, stosowany w przypadku całkowitej utraty uzębienia lub szybkiej naprawy przednich zębów. Do zalet tego rozwiązania należą z pewnością niska cena i krótki czas rekonstrukcji: w przypadku bardzo widocznych ubytków, np. utraty przednich zębów, protezę można otrzymać nawet w trybie natychmiastowym. Wykonanie standardowej protezy zajmuje na ogół 2-3 tygodnie.

Wśród mankamentów protez ruchomych należy wymienić przede wszystkim uczucie pewnego dyskomfortu, wywołane przez stałą obecność obcego ciała w ustach. Protezy wymagają ponadto dużej uwagi przy mocowaniu – nieprawidłowo założone „lubią” przesuwać się w szczęce, co potęguje nieprzyjemne wrażenia.

Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków. Szczegóły na stronie https://www.dentalesthetic.pl/.

Implanty zębowe

W odróżnieniu od protez ruchomych implanty mocuje się w szczęce na stałe – funkcję tę pełnią tytanowe śrubki, łączące żuchwę z koroną, czyli widoczną częścią uzupełnienia. Implanty wszczepia się zarówno w miejscu pojedynczych zębów, jak i całych rzędów uzębienia.

Prawidłowo wykonane i założone implanty praktycznie nie odróżniają się od zębów naturalnych – zarówno w kwestii wyglądu, jak i zasad pielęgnacji. Uzupełnienie tą metodą jest ponadto znacznie trwalsze od protez ruchomych i nie zaburza w żaden sposób funkcji żucia.

Czyżby technika idealna? Owszem, pod warunkiem, że nie szukamy rozwiązań budżetowych – koszt wykonania implantów przewyższa cenę protezy co najmniej kilkakrotnie. Samo założenie implantu jest zabiegiem inwazyjnym, wymagającym ogólnego dobrego stanu zdrowia, a procesy gojenia i integracji tytanu z kością mogą trwać nawet pół roku. 

Protezy na implantach

Istnieją także metody łączące zalety obu technologii. W przypadku konieczności pełnej rekonstrukcji uzębienia można wykonać protezę całkowitą, opartą na kilku implantach. Znaną metodą jest także wykonanie mostu na implantach, który w odróżnieniu od swojego tradycyjnego odpowiednika nie wymaga szlifowania naturalnej tkanki i wykazują bardzo wysoką wytrzymałość. Chcesz dowiedzieć się więcej o stałych uzupełnieniach protetycznych? Napisaliśmy o nich osobny artykuł: http://www.ladentalspa.pl/jak-odbudowac-zab-najwazniejsze-rodzaje-stalych-uzupelnien-protetycznych.

Konsultacja ze specjalistą w gabinecie protetycznym rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości związane z wyborem rodzaju uzupełnienia; dzięki dostępności kilku różnorodnych metod każdy pacjent znajdzie tę optymalną dla siebie.