Rodzaje aparatów ortodontycznych – na który się zdecydować?

rodzaje aparatów ortodontycznych

Piękny uśmiech to marzenie każdego, niezależnie od wieku i płci. Wiele osób jednak zmaga się z wadami zgryzu, które sprawiają, że wstydzimy się szeroko uśmiechać. Powykrzywiane zęby wyglądają bowiem nieestetycznie. Wśród dzieci w wieku szkolnym mogą stać się także powodem do drwin. Dla osób dorosłych wada zgryzu jest niezwykle krępująca w codziennym życiu, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie leczenia tejże wady przy pomocy lekarza ortodonty. Udając się na pierwszą wizytę do specjalistycznego gabinetu zajmującego się prostowaniem zębów, otrzymamy od lekarza wskazówki dotyczące leczenia poszczególnych zębów. Następnie zostaniemy skierowani na higienizację, pozwalającą usunąć nadmiar kamienia, aby umożliwić ortodoncie pobranie wycisków niezbędnych do wykonania odpowiedniego dla nas aparatu ortodontycznego. Jednakże, na jaki aparat na zęby z tak wielu możliwych do wyboru warto się zdecydować? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o różnych modelach aparatów!

Planujesz założenie aparatu ortodontycznego? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków – https://www.dentalesthetic.pl.

Aparat metalowy

Jeśli chcemy mieć piękny uśmiech, jednakże ważne są dla nas także kwestie finansowe, najlepiej jest zdecydować się na aparat metalowy. Jest to klasyczny model z najtańszej półki. Składa się z profilowanego łuku, metalowych zamków oraz kolorowych gumek znajdujących się na zębach, których zadaniem jest łączenie drutu z zamkami. Aparat utrzymuje się na zębach, dzięki metalowym pierścieniom, które są przymocowane do zębów trzonowych. Model metalowy niestety, jest najbardziej widocznym aparatem z wszystkich, które obecnie są dostępne na rynku. Jednakże warto wiedzieć, że jest niezwykle efektywny oraz wytrzymały, co w porównaniu z jego niską ceną sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się właśnie na taki aparat. Niestety metalowe elementy mogą podrażniać śluzówkę. Wówczas będziemy zmuszeni udać się na wizytę do ortodonty, który nałoży na ostre części aparatu wosk stomatologiczny.

Aparat porcelanowy

W sytuacji, gdy zależy nam, by aparat był nieco mniej widoczny, warto zdecydować się na model porcelanowy. Jego zamki wykonane zostały z ceramiki, której odcień zostaje dopasowany do koloru naszego szkliwa. Dzięki temu aparaty te są niemal niewidoczne i dlatego też zyskały nazwę estetycznych. Model porcelanowy cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, ze względu na jego kolorystyczne dopasowanie do koloru zębów. Warto jednak zdecydować się na mleczny kolor ligatur, gdyż te przezroczyste bardzo często ulegają przebarwieniu pod wpływem jedzenia oraz napojów.

Kątnica stomatologiczna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć! – Sprawdź nasz artykuł!

Aparat kryształowy

Całkowicie przezroczystym aparatem ortodontycznym jest ten kryształowy, wykonany z szafiru. Świetnie sprawdzi się w leczeniu zębów, które charakteryzują się doskonałą bielą. Wówczas aparat będzie całkowicie niewidoczny. Jeśli natomiast nasz uśmiech jest lekko żółtawy, lepiej zdecydować się na model porcelanowy. Zdecydowaną zaletą aparatów szafirowych jest ich znakomita odporność na uszkodzenia oraz brak ostrych krawędzi, które mogłyby podrażniać śluzówkę. Dzięki gładkiemu konturowi aparatu, znacznie łatwiej jest wyczyścić zęby oraz obszary wokół aparatu.

Aparat nakładkowy

Mimo iż aparat nakładkowy jest nowością na rynku ortodontycznym, bardzo szybko zyskał wielu zwolenników. Nowoczesny sposób prostowania zębów, polega na wykorzystaniu przezroczystych nakładek, które można zdejmować i zakładać samodzielnie. Aparat powinien być noszony przynajmniej przez 20-22 godziny w ciągu doby, tak więc można go zdejmować jedynie podczas jedzenia i picia oraz szczotkowania zębów, po czym należy jak najszybciej znów go założyć. Ważne jest także regularne wymienianie nakładek na nowe zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nasze leczenie. Najczęściej następuje to po 10 dniach lub dwóch tygodniach od założenia poprzedniej partii nakładek. Przezroczyste nakładki, są niemal niewidoczne, dlatego też większość osób, z którymi rozmawiamy, nie będzie miała pojęcia o tym, że jesteśmy w trakcie leczenia ortodontycznego. Taki aparat jest zalecany do użytkowania przez osoby, które nie mają bardzo krzywych zębów. Wówczas korekcja wady zgryzu trwa krótko i jest bardzo efektowna. Podczas prostowania zębów delikatnie skrzywionych, leczenie może potrwać od pół roku do roku. Oczywiście osoby, mające nieco większą wadę zgryzu także mogą leczyć ją przy pomocy aparatu nakładkowego, jednakże wiąże się to z wydłużeniem czasu noszenia nakładek do przynajmniej dwóch lat lub nawet dłużej. Wadą tej nowatorskiej metody leczenia jest jej cena. Korekcja niewielkiej wady zgryzu kosztuje około 9-10 tys. zł. W koszt wliczone zostały wizyty kontrolne, wykonanie nakładek, oraz przygotowanie planu leczenia. Natomiast mając większą wadę zgryzu należy przygotować się na wydatek rzędu 14-18 tys.