Rodzaje aparatów ortodontycznych – na który się zdecydować?

rodzaje aparatów ortodontycznych

Piękny uśmiech to marzenie każdego, niezależnie od wieku i płci. Wiele osób zmaga się jednak z wadami zgryzu, które sprawiają, że wstydzą się szeroko uśmiechać. Powykrzywiane zęby wyglądają bowiem nieestetycznie. Wśród dzieci w wieku szkolnym mogą stać się także powodem do drwin. Dla dorosłych wada zgryzu jest niezwykle krępująca w codziennym życiu, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie leczenia u lekarza ortodonty. Jednakże, na jaki aparat na zęby z tak wielu możliwych do wyboru warto się zdecydować? Poznaj bliżej różne rodzaje aparatów ortodontycznych!

Aparat metalowy

Jeśli chcemy mieć piękny uśmiech, ale ważne są dla nas także kwestie finansowe, najlepiej jest zdecydować się na aparat metalowy. Jest to klasyczny model z najtańszej półki. Składa się z profilowanego łuku, metalowych zamków oraz kolorowych ligatur (gumek) znajdujących się na zębach, których zadaniem jest łączenie drutu z zamkami. Aparat utrzymuje się na zębach, dzięki metalowym pierścieniom, które są przymocowane do zębów trzonowych.

Warto wiedzieć, że te rodzaje aparatów ortodontycznych są możliwe do zastosowania w większości wad zgryzu, a może się zdarzyć, że to właśnie one będą jedynym wyborem. Niektórzy ortodonci po prostu preferują pracę na aparatach metalowych, gdyż są najbardziej zadowoleni z osiąganych efektów i są one najbardziej pewne i trwałe.

Model metalowy niestety jest najbardziej widocznym aparatem z wszystkich, które obecnie są dostępne na rynku. Jednakże warto wiedzieć, że jest niezwykle efektywny oraz wytrzymały, co w porównaniu z jego niską ceną sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się właśnie na taki aparat. Niestety metalowe elementy mogą szczególnie podrażniać śluzówkę. Wówczas będziemy zmuszeni nałożyć na ostre części aparatu wosk stomatologiczny (dostępny np. w sklepie https://tech-dent.pl) lub specjalny kojący i leczniczy żel, który można zakupić w aptece.

Aparat samoligaturujący

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych warto wybrać, gdy zależy nam na skróceniu czasu leczenia? Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie aparat samoligaturujący. Na pierwszy rzut oka może on przypominać klasyczny aparat metalowy, jednak nieco się on od niego różni. Zgodnie z nazwą nie są stosowane w nim ligatury, dzięki czemu jest on nieco bardziej delikatny niż metalowy. Pozwala szybciej wyprostować zęby, ale wiąże się z wyższymi kosztami założenia.

Aparat porcelanowy

W sytuacji, gdy zależy nam, by aparat był nieco mniej widoczny, warto zdecydować się na model porcelanowy. Te rodzaje aparatów ortodontycznych mają zamki wykonane z ceramiki, której odcień zostaje dopasowany do koloru naszego szkliwa. Dzięki temu aparaty te są niemal niewidoczne i dlatego też zyskały nazwę estetycznych. Model porcelanowy cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, ze względu na jego kolorystyczne dopasowanie do koloru zębów.

Warto jednak zdecydować się na mleczny kolor ligatur, gdyż te przezroczyste bardzo często ulegają przebarwieniu pod wpływem jedzenia oraz napojów i wtedy aparat nie prezentuje się tak korzystnie, a do tego zęby wydają się bardziej żółte. Aparaty porcelanowe są powoli wypierane przez aparaty kryształowe, które cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są jeszcze mniej widoczne.

Aparat kryształowy

Całkowicie przezroczystym aparatem ortodontycznym jest ten kryształowy, wykonany z szafiru. To doskonały wybór dla wszystkich osób, którym zależy na tym, aby aparat był mało widoczny, np. ze względu na pracę. Z białym drucikiem prezentuje się naprawdę delikatnie i bardzo często jest po prostu niezauważalny. Bardzo dobrze prezentuje się nie tylko z przezroczystymi ligaturami, które mogą się przebarwić, ale także jasnym różem czy pastelowym niebieskim.

Zdecydowaną zaletą aparatów szafirowych jest dobra odporność na uszkodzenia oraz brak bardzo ostrych krawędzi, które mogłyby podrażniać śluzówkę. Dzięki gładkiemu konturowi aparatu, znacznie łatwiej jest wyczyścić zęby oraz obszary wokół aparatu. To, czy aparat kryształowy, jest wskazany, zależy od konkretnej wady. Niektórzy ortodonci uznają te rodzaje aparatów ortodontycznych za mniej trwałe i nie polecają ich przy wymagających wadach zgryzu.

Aparat nakładkowy

Mimo iż aparat nakładkowy jest stosunkową nowością na rynku ortodontycznym, bardzo szybko zyskał wielu zwolenników. Te rodzaje aparatów ortodontycznych to sposób prostowania zębów, który polega na wykorzystaniu przezroczystych nakładek. To duża swoboda dla pacjenta, gdyż można je zdejmować i zakładać samodzielnie. W przeciwieństwie to aparatów stałych mogą być zdejmowane na czas ważnych spotkań czy podczas specjalnych okazji. Jednak taki aparat powinien być noszony przynajmniej przez 20-22 godziny w ciągu doby. Najlepiej więc zdejmować go jedynie podczas jedzenia i picia oraz szczotkowania zębów, po czym należy jak najszybciej znów go założyć.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Nakładki są tworzone na podstawie planu leczenia od razu na jego cały czas trwania. Oznacza to, że jeśli nie będą one noszone odpowiednio długo, zęby nie zdążą się wyprostować – lub niektóre się przesuną, a inne nie. Wtedy może pojawić się problem, bo kolejny zestaw nakładek nie będzie pasował. Ważny jest regularne wymienianie nakładek na nowe zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nasze leczenie. Najczęściej następuje to po 10 dniach lub dwóch tygodniach od założenia poprzedniej partii nakładek.

Przezroczyste nakładki, są niemal niewidoczne, dlatego też większość osób, z którymi rozmawiamy, nie będzie miała pojęcia o tym, że jesteśmy w trakcie leczenia ortodontycznego. Taki aparat jest zalecany do użytkowania przez osoby, które nie mają bardzo krzywych zębów lub w przypadku przygotowania do wstawienia implantów. Wówczas korekcja wady zgryzu trwa krótko i jest bardzo efektywna. Podczas prostowania zębów delikatnie skrzywionych, leczenie może potrwać od pół roku do roku. Czy każdy może nosić aparat nakładkowy? Niestety, nie wszystkie wady zgryzu nadają się do leczenia tym aparatem. Do tych bardziej wymagających często konieczne okazuje się założenie klasycznego aparatu. Dlatego tak dobrze, że dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych!

Wadą tej nowatorskiej metody leczenia jest jej cena. Korekcja niewielkiej wady zgryzu kosztuje około 10 tysięcy złotych. W koszt wliczone zostały wizyty kontrolne, wykonanie nakładek, oraz przygotowanie planu leczenia. Natomiast mając większą wadę zgryzu należy przygotować się na wydatek rzędu 14-18 tysięcy złotych, gdyż wtedy czas leczenia jest dłuższy. Koszt zależy także od producenta nakładek, gdyż leczenie nakładkami tych najpopularniejszych może się wiązać z wydatkiem rzędu 25-30 tysięcy złotych.

Planujesz założenie aparatu ortodontycznego? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków – https://www.dentalesthetic.pl.