Jak wybrać pastę do zębów? Najważniejsze składniki past dostępnych na rynku

jak wybrać pastę do zębów

Odpowiednio dobrana pasta do zębów – w połączeniu ze szczoteczką i nicią – stanowi podstawę prawidłowej higieny jamy ustnej. Przy wyborze nie warto kierować się spotami reklamowymi i rekomendacjami sprzedawców, skupiając się raczej na dostosowaniu produktu do stanu zębów. Na co zwracać szczególną uwagę? Zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć!

Pasta wybielająca

Nadmierne spożycie kawy, herbaty, czerwonego wina oraz produkty zawierające tytoń i płukanki do ust z chlorheksydyną wpływają na odcień naszych zębów. Mechanizm działania past wybielających opiera się na fizycznym ścieraniu przebarwionej płytki. co w połączeniu z intensywnym użytkowaniem może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Najskuteczniejszymi związkami są wodorowęglan sodowy, wodorotlenek glinu i pirofosforany. Im wyższy współczynnik RDA (ścieralności zębiny), tym większa efektywność pasty – dla palaczy polecana jest odrębna linia produktów o RDA przekraczającym 100. Pastę taką można stosować wyłącznie przez określony czas.

Pasta dla nadwrażliwych zębów

Nadwrażliwość zębiny to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości jamy ustnej. Głównym objawem jest tu nagły atak kłującego bólu przy spożywaniu słodkich, zimnych lub gorących pokarmów i napojów. Głównymi czynnikami prowadzącymi do odsłonięcia kanalików zębinowych są kwasy pokarmowe przedostające się do jamy ustnej na skutek refluksu czy wymiotów, a także niewłaściwe szczotkowanie i niezdrowa dieta.

Pasty dla nadwrażliwych zębów zawierają substancje znieczulające i zamykające kanaliki: azotan potasu, chlorek potasu, fluorek cyny, aminofluorek, cytrynian trójpotasowy czy hydroksyapatyt. RDA nie powinna przekraczać w nich 40 – im niższa wartość, tym lepiej. W zależności od stopnia uszkodzenia zębiny i reakcji na określone czynniki należy przetestować pasty o różnym składzie. Najlepiej wybrać preparat po konsultacji z dentystą lub farmaceutą, gdyż zbyt wysoka ścieralność dodatkowo uszkodzi szkliwo.

Twoje zęby wymagają pomocy specjalisty? Odwiedź Centrum Stomatologii Dental Esthetic – Dentysta Kraków

Ziołowe pasty do zębów

Pasty zawierające ekstrakty roślinne zapobiegają rozwojowi chorób przyzębia, neutralizując stany zapalne. Wyciągi z jeżówki i rumianku działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Inne popularne ziołowe składniki past to eukaliptus, anyż, mięta, rozmaryn czy melisa. Jeżeli naszym problemem są podrażnione, krwawiące, dziąsła warto rozejrzeć się za pastą wzbogaconą o wyciąg z szałwii.

Wybieramy pastę do zębów – o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Mocno ścieralna pasta (o wysokim RDA i REA), w połączeniu z twardą szczoteczką i niewłaściwą techniką mycia mogą doprowadzić do pojawienia się widocznych wyszczerbień szkliwa.
  • Standardowy poziom ścieralności zawiera się między 30-70 RDA.
  • Przy poważniejszych problemach z uzębieniem i przy noszeniu protez warto rozważyć zakup pasty w aptece.
  • Dokładne płukanie dużą ilością wody po szczotkowaniu osłabia działanie fluoru na szkliwo, gdyż woda usuwa resztki pasty zawierające jony fluorkowe.
  • Pasty dla dzieci charakteryzują się ograniczonym stężeniem fluoru, które jest dopasowane do okresu rozwoju, Nie podajemy dzieciom past dla dorosłych!
  • Niektóre substancje zawarte w pastach wykluczają się w zestawieniu ze związkami obecnymi w płynach do płukania ust. Sam płyn może być dla nas za mocny lub zbyt łagodny.
  • Smak pasty dla dzieci nie powinien się kojarzyć ze słodyczami – preparaty tego typu niepotrzebnie zachęcają maluchy do częstszego jedzenia kalorycznych przekąsek. Pasty smakowe mogą również uczulać.