Kątnica stomatologiczna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

kątnica stomatologiczna

Stomatologia dzieli się na kilka podrzędnych specjalności. W niektórych z nich do leczenia pacjentów wykorzystywane są podobne narzędzia, jednakże istnieją także akcesoria, które są przeznaczone głównie dla określonych obszarów stomatologii. Przykładowo kleszcze ekstrakcyjne i dźwignie korzeniowe mogą stosować chirurdzy stomatologiczni. Kątnica stomatologiczna natomiast może być wykorzystywana zarówno przez ortodontów, protetyków, jak i lekarzy specjalizujących się w endodoncji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kątnicy i jej zastosowaniom w różnych obszarach stomatologii. Chcesz wiedzieć, czym właściwie jest to narzędzie i do czego się je stosuje? Zostań z nami i przeczytaj tekst do końca.

Kątnica stomatologiczna – jedno z podstawowych narzędzi służących do leczenia zębów

Większość pacjentów, którzy odwiedzają kliniki dentystyczne, zgłasza się do danej placówki w określonym celu. Do dentysty najczęściej przychodzą oni skarżąc się na dolegliwości bólowe. Placówki ortodontyczne odwiedzają osoby, które pragną wyleczyć wadę zgryzu, natomiast do pracowni protetycznych zazwyczaj zaglądają jeśli w ich zgryzie występują jakieś ubytki zębowe, które mogą wywołać onieśmielenie i skrępowanie. Nie każdy z nas wie jednak, że bardzo często wyżej wymienieni specjaliści stomatologiczni korzystają z podobnych instrumentów diagnostycznych oraz tych pomagających w dalszych etapach leczenia. Jednym z nich jest właśnie kątnica NSK. To narzędzie najczęściej wywołuje u pacjentów strach. Jest to bowiem element wiertarki, która może wywoływać niemiłe skojarzenia. Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje wiertarek – szybkoobrotowe i wolnoobrotowe. Najczęściej do tych drugich należy właśnie prostnica i kątnica stomatologiczna. Cena tego akcesoria jest uzależniona od tworzywa, z jakiego zostało wykonane. Na rynku znajdziemy zarówno tanie, jak i bardzo drogie kątnice. Warto wiedzieć, że te, za które należy zapłacić więcej, z pewnością będą nam służyły znacznie dłużej.

Powikłania po usunięciu ósemki – jakie mogą wystąpić? – Dowiesz się tego czytając nasz artykuł!

Budowa kątnicy stomatologicznej – z jakich elementów składa się to narzędzie?

Wybierając kątnicę stomatologiczną, która będzie nam służyła przez długi czas, powinniśmy poznać ten produkt od podszewki. Bardzo ważna jest budowa tego instrumentu. Warto zwrócić uwagę na to, co zawiera upatrzona przez nas kątnica na mikrosilnik, zanim zdecydujemy się na jej kupienie. Przede wszystkim na jej obudowie powinien znajdować się duży przycisk, który z łatwością będziemy mogli wyczuć i nacisnąć nawet pomimo założonych rękawiczek ochronnych. Kolejnymi niezwykle istotnymi elementami, które powinna zawierać dobrej jakości kątnica stomatologiczna na mikrosilnik są dysze sprayu. Jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalny komfort pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas instrument został wyposażony także w  kompaktowy światłowód szklany oraz nosek. Takie elementy posiada kątnica stomatologiczna ze światłem. Bardzo ważna jest także antypoślizgowa rękojeść, która zapewni możliwość stabilnego trzymania przyrządu w dłoni. Każda zakupiona kątnica powinna także zostać wyposażona w przyrząd do czyszczenia dysz.

Kątnica stomatologiczna – kiedy i do czego może być wykorzystywana?

Kątnice stomatologiczne zaliczane są do podstawowego wyposażenia każdego gabinetu dentystycznego. Żadna klinika stomatologiczna nie może funkcjonować nie posiadając w swoim wyposażeniu właśnie kątnicy. Dzięki kątnicom praca stomatologa staje się znacznie bardziej wydajna oraz łatwiejsza. To właśnie na tym narzędziu lekarz dentysta umieszcza wiertło. Warto wiedzieć także, że kątnica wyposażona jest w dwa osobne przewody. Jeden z nich dostarcza narzędziu wodę, natomiast drugi prąd. Instrumenty te mogą być wykorzystywane przez różnych specjalistów z zakresu stomatologii.

  • Kątnica endodontyczna służy do wykonywana prac w kanale zębowym. Można ją także wykorzystywać do opracowywania otwartego już kanału, ale także okaże się niezbędnym narzędziem do szlifowania szkliwa czy też wykonywania innych czynności będących częścią profilaktyki jamy ustnej.
  • Kątnica ortodontyczna i protetyczna powinna być urządzeniem wolnoobrotowym. Jest wykorzystywana głównie do polerowania szkliwa zębów. Kątnica zwalniająca nie potrzebuje być chłodzona wodą, ponieważ z uwagi na wykorzystywaną niską częstotliwość obrotów nie ulega nagrzewaniu się. Liczne pilniki, jakie można montować w tym narzędziu, pozwalają także na opracowywanie różnych rodzajów wypełnień, takich jak amalgamat, kompozyt, porcelana czy też metal. Urządzenie to może być wykorzystywane zarówno przez ortodontów i protetyków oraz higienistki, periodontologów, a także implantologów.

Chcesz wiedzieć, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Zajrzyj na stomatologia.malopolska.pl i zyskaj niezbędną wiedzę!

Czyszczenie kątnic – ręczne czy mechaniczne?

Kątnice stomatologiczne, jak i inne narzędzia wielokrotnego użytku stosowane przez specjalistów z zakresu stomatologii powinny być starannie oczyszczane. Warto więc wiedzieć, jak czyścić owe akcesoria. Kątnicę można konserwować zarówno mechanicznie, jak i ręcznie. Aby zaoszczędzić dość dużą ilość czasu, większość dentystów wybiera tę pierwszą opcję. W tym celu wystarczy umieścić ją w autoklawie, który służy do sterylizacji narzędzi stomatologicznych. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób dbać o kątnice ręcznie, ponieważ czasem sterylizacja akcesoriów w autoklawie może okazać się niewystarczająca.

Kątnica stomatologiczna – jak powinna przebiegać dezynfekcja wstępna?

Przede wszystkim po każdym użyciu kątnicy konieczne jest jej precyzyjne wyczyszczenie. Należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie wnętrza kątnicy, do którego mogły przeniknąć takie płyny jak np. krew czy ślina pacjenta. Jeśli da się zauważyć silne zabrudzenia na narzędziu, konieczne będzie oczyszczenie go przy pomocy chusteczek dezynfekujących. Bardzo ważną kwestię stanowi także dobór odpowiednich środków do dezynfekcji. Należy wybierać tylko takie preparaty, które nie działają utrwalająco na proteiny.

Kątnica dentystyczna – czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz

Podczas czyszczenia kątnicy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz należy pamiętać, aby korzystać jedynie ze zdemineralizowanej wody, czyli takiej posiadającej temperaturę wyższą niż 38oC. Trzeba także pamiętać o tym, aby pozbyć się resztek cieczy zalegających na kątnicy. Najlepiej wykorzystać do tego celu chusteczki absorpcyjne lub przedmuchać narzędzie suchym sprężonym powietrzem.

Czyszczenie dysz i rurki sprayu – jak je wykonać?

Kolejną niezwykle istotną kwestią dotyczącą czyszczenia kątnic jest wyczyszczenie otworów wylotowych. Mogą się w nich znajdować liczne zanieczyszczenia i osady. Aby skutecznie wyczyścić tę część kątnicy, najlepiej wykorzystać do tego celu specjalny przyrząd do czyszczenia dysz. Ten z kolei także należy poddać dezynfekcji, kiedy już pomoże nam oczyścić dysze. Najlepiej umieścić go w myjce ultradźwiękowej lub zrobić mu kąpiel dezynfekującą. Skoro już wiemy jak wyczyścić dysze, przejdźmy do oczyszczenia rurki sprayu. Dbanie o czystość tego elementu jest dość proste. Wystarczy jedynie przedmuchać go dmuchawką powietrzną.

Źródło światła na kątnicy – jak czyścić ten element?

Bardzo ważne jest to, aby tę czynność wykonać najdelikatniej jak się tylko da, tak by nie zarysować powierzchni światła. Najlepiej więc czyścić to miejsce, wykorzystując do tego celu miękką ściereczkę, na której znajduje się delikatny środek czyszczący. Konieczne jest także dokładne osuszenie światłowodu. Tę czynność można wykonać albo poprzez wykorzystanie dmuchawki powietrznej, albo przy pomocy wcześniej już wspomnianej ściereczki.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.