Metody, które pozwolą uzupełnić Twoje uzębienie

Metody, które pozwolą uzupełnić Twoje uzębienie

Zdrowy uśmiech to podstawa, a braki w uzębieniu to źródło kompleksów oraz poczucia dyskomfortu. Warto poznać metody, które pozwolą uzupełnić Twoje uzębienie, ponieważ sprawią one, że Twoje zęby zawsze będą w dobrej kondycji. 

Metoda pierwsza – licówki

Licówki to bardzo małej wielkości nakładki umieszczane na zewnętrznej powierzchni zębów. Ich zadaniem jest zamaskowanie wszystkich niedoskonałości, takie jak pęknięcia czy przebarwienia. Nasuwa się pytanie, jak takie licówki założyć. Otóż, przede wszystkim należy udać się do stomatologa, który od razu przejdzie do pierwszej czynności, jaką jest spiłowanie warstwy szkliwa do tej grubości jaką mają licówki. Następnie dentysta pobiera wycisk zębów, aby licówki były dokładnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Po pewnym czasie, są one przytwierdzane do zębów, przy użyciu cementu.

Jeśli już się zdecydujesz na licówki, to musisz wiedzieć czym się kierować przy ich wyborze. Najlepszym pomysłem, będzie wybór licówek porcelanowych, które są odporne na przebarwienia i co najważniejsze – będą utrzymywać się przez wiele, wiele lat. Innym, nieco mniej trwalszym produktem, jest licówka kompozytowa, będąca dobrym rozwiązaniem tylko na krótki czas. Należy zwrócić uwagę, że te dwa typy licówek, różnią się materiałem stomatologicznym, z którego zostaną wykonane, a przede wszystkim ceną. Licówki porcelanowe to wydatek rzędu 1000 zł, a kompozytowe – 250 zł.

Metoda druga – korony na zęby

Korona na zęby, to świetna metoda dla osób, których ząb uległ poważnemu uszkodzeniu, ale jego a korzeń pozostał nienaruszony. Korona pełni funkcję nakładki protetycznej zacementowanej na całej powierzchni zęba, a jej zadaniem jest poprawić estetykę naszego uzębienia. Czy warto się na nią zdecydować? Oczywiście, że tak. W taki sposób powinna odpowiedzieć każda osoba, której zależy na zdrowym i pięknym uśmiechu.

Obecnie stosuje się przede wszystkim korony porcelanowe, będące najlepszym i najsolidniejszym sposobem produktem protetycznym. Jednak odznaczają się one również sporą ceną, która zależy głównie od rodzaju korony porcelanowej, a mamy ich dwa:

  • korona na podbudowie metalowej – 750 zł
  • korona pełnoceramiczna – 1400 zł

Metoda trzecia – most protetyczny

Most protetyczny, to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które utraciły korzeń zęba. Jest to rodzaj protezy, w której koronę przymocowuję się do sąsiednich zębów. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, dzięki temu, że stwarza ona możliwość uzupełnienia kilku ubytków znajdujących się obok siebie. Most protetyczny charakteryzuje się również tym, że zawiera 3 korony wypełniające ubytek oraz dwie będące podstawą mostu.

Przy wyborze mostu protetycznego dużą rolę odgrywa cena, jednak jej wysokość zależy głównie od liczby koron oraz techniki wykonania. Ponadto, jeśli konieczne będzie zastosowanie wkładu koronno-korzeniowego, to cena automatycznie rośnie.