Leczenie kanałowe – sposób na pozbycie się próchnicy

Leczenie kanałowe – sposób na pozbycie się próchnicy

Masz problemy z próchnicą i nie wiesz jak się jej pozbyć? W takim razie zdecyduj się na leczenie kanałowe, które nie tylko pomoże wyleczyć Twoje zęby, ale również zadba o zdecydowanie piękniejszy uśmiech.

Leczenie kanałowe – co to takiego?

Zabieg związany z leczeniem kanałowym ma na celu usunięcie miazgi z komory zęba. Pomoże w tym prześwietlenie zęba, które pozwoli ocenić jak zaszły duże uszkodzenia. Po takiej czynności możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Podczas samego zabiegu warto poprosić o znieczulenie, takie jak np. Lignocainum lub nieco mocniejszy preparat jakim jest środek Citocartin, ponieważ miazga jest narządem bardzo unerwionym, dlatego może powodować nieprzyjemny ból,

Leczenie kanałowe, to proces niezwykle czasochłonny, wymagający sporej precyzji. Dlatego, jeśli chcemy zwiększyć skuteczność zabiegu, to należy poświęcić na niego ok. 2 godzin. Warto wybrać takiego stomatologa, by był on bardzo dokładny, przez co nasz uśmiech z pewnością będzie piękny i co najważniejsze – zdrowy.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy stomatologa?

Jeśli nie dbamy we właściwy sposób o higienę jamy ustnej, to może pojawić się próchnica odpowiedzialna za wszelkie choroby zębów, do których leczenia konieczna będzie terapia kanałowa. Próchnica, która nie jest leczona od długiego czasu powoduje wnikanie w coraz głębszą warstwę zęba, niszcząc przy tym zębinę, a następnie miazgę. Wówczas, konieczne jest oczyszczenie kanału zębowego z chorej miazgi. Nie warto bagatelizować tego problemu, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się na leczenie zębów, to możemy doświadczyć nieprzyjemnego bólu. Ponadto, wówczas nasze zęby źle reagują na ciepło oraz zimno, a także doznają przebarwień. Również może dojść do powiększenia węzłów chłonnych, na które wypłynie obrzęk tkanek przylegających do zębów.

Czy przy leczeniu kanałowym mamy martwić się o nasze zdrowie?

Zabieg leczenia kanałowego jest w zupełności bezpieczny i w żaden sposób nie zagraża naszemu życiu. Jeżeli zrezygnujemy z tego typu leczenia zęba, to możemy doprowadzić do jego całkowitego usunięcia. Ponadto, jeśli pozostawimy zęba bez leczenia, to w takiej sytuacji miazga będąca źródłem nieprzyjemnych bakterii może zaatakować sąsiednie zęby, powodując przy tym stany zapalne, które mogą przenieść się na inne części ciała. Jaki z tego wniosek? Nieprzyjemne skutki dla zdrowia może przynieść tylko i wyłącznie niezdecydowanie się na leczenie kanałowe.

 Leczenie kanałowe krok po kroku

Przygotowanie do zabiegu

Na samym początku stomatolog dokonuje znieczulenia miejscowego aplikując do zęba np. preparat  Ubistesin, a następnie prześwietla chory ząb. Następnie zakładana jest specjalna guma izolująca ząb, której zadaniem jest utrzymać odpowiednią suchość zęba oraz zabezpieczyć go przed dostaniem się drobnoustrojów zawartych w ślinie.

Oczyszczenie kanału oraz usunięcie miazgi

Jeśli stomatolog zabezpieczy pole zabiegowe, to przystępuje do odsłonięcia kanału zębowego oraz usunięcia miazgi. Pomoże mu w tym specjalne urządzenie, jakim jest mikroskop endodontyczny, umożliwiający podgląd zęba z 25 krotnym powiększeniem. Z pewnością zwiększa to dokładność oraz precyzję.

Wypełnienie kanału zębowego

Po wcześniejszych czynnościach, lekarz przystępuje do dokładnego wypełnienia kanału zębowego specjalnym materiałem. Na koniec wyleczony ząb poddany jest ponownemu prześwietleniu oraz zostaje pokryty preparatem, którego kolor dopasowuje się do koloru pozostałych zębów.