Diodowa lampa polimeryzacyjna

Diodowa lampa polimeryzacyjna

Diodowa lampa polimeryzacyjna, to niezbędna pomoc dla dentysty, której nie może zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym. Dlatego warto poznać wszystkie jej zalety i możliwości, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.  

Diodowa lampa polimeryzacyjna – co to takiego?

Diodowa lampa polimeryzacyjna, to urządzenie, z którego korzysta stomatolog w momencie, w którym chce uporać się z dużym ubytkiem zębowym. Pomoże mu w tym właśnie taka lampa, dzięki której można dokonać pięciokrotnej polimeryzacji w ciągu 7 sekund. A jak ona działa? Diodowa lampa ma niezwykle wysoką moc oraz krótki czas naświetlania, co powoduje, że w czasie zabiegu wydziela się mniejsza ilość ciepła. Dzięki temu niebezpieczeństwo przegrzania się miazgi jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo krótki czas polimeryzacji powoduje mały skurcz materiału wypełniającego, a tym samym niski wzrost temperatury tkanek zęba.

Podczas wizyty u stomatologa, ważne by lekarz oraz sam pacjent zadbali o swój wzrok, ponieważ lampy polimeryzacyjne emitują falę elektromagnetyczną o długości 350 do 550 nm, przez co nadmierna ilość promieniowania może uszkodzić rogówkę oraz soczewkę oka.

Czym powinna cechować się dobra lampa polimeryzacyjna?

Lampa polimeryzacyjna powinna przede wszystkim zawierać pojemną baterię. Podczas pracy, musi ona wytrzymać przynajmniej 10 min. Czy jest to mało? W tym czasie można wypełnić dosyć sporą ilość ubytków, a 10 min to wystarczająca ilość czasu na cały dzień pracy. Inna ważną cechą lampy polimeryzacyjnej jest jej waga, która nie powinna przekraczać 100 g. Dodatkowo powinna mieć regulowany kąt wychylenia końcówki, przez co ułatwi to dojście do trudnych miejsc. Każda taka lampa musi pracować w 3 trybach, które wykorzystamy do:

  1. obudowy warstwowej sporych ubytków
  2. przyklejania zamków ortodontycznych
  3. cementowania licówek

Do czego wykorzystuje się diodowe lampy polimeryzacyjne?

Zastosowań lamp polimeryzacyjnych jest dosyć sporo, dlatego takie urządzenie jest konieczne w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystamy je m.in do:

  • laków uszczelniających bruzdy
  • koferdamu płynnego
  • systemów wiążących
  • mocowań zamków w aparatach stałych
  • szynowania zębów, przy wykorzystaniu systemów wiążących
  • mocowań uzupełnień stałych za pomocą cementu szklano-jonomerowego
  • odbudowy ubytków zębów
  • wypełnień z materiałów złożonych
  • wykonywania uzupełnień protetycznych