Skaling – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Skaling – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Nie wiesz jak uporać się z nadmiarem kamienia na zębach? Wybierz się na zabieg ściągania kamienia, czyli skaling. Jednak zanim zdecydujesz się na wyjście do stomatologa, to musisz znać kilka podstawowych informacji dotyczących tego zabiegu.

Skaling – co to takiego i jakie mamy jego odmiany?

Skaling, to zabieg, podczas którego oczyszcza się zęby (przy użyciu skalera ultradźwiękowego lub ręcznego) z kamienia nazębnego. Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, będąca zbiorem bakterii oraz resztek produktów. Ma on tendencję do pochłaniania brudu, w wyniku czego powstaje kolejna warstwa kamienia. Jeśli będzie go za dużo, to może to doprowadzić do podrażnienia dziąseł, a w konsekwencji do stanu zapalnego. Większym skutkiem nadmiaru kamienia, może być nawet utrata zęba, gdy ten utraci swoją kostną podstawę.

Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy, to zabieg chirurgiczny mający na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego, przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Tam gdzie znajduje się kamień przykładana jest głowica skalera, która dzięki odpowiedniej częstotliwości drgań oraz wody, usuwa kamień z powierzchni zęba. Po tej czynności, miejsce oczyszczone zostaje wypolerowane tak, by zabezpieczyć je przed kolejnym osadzaniem się kamienia. Należy pamiętać, że kamień osadza się w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki. Dlatego, warto co jakiś czas odwiedzić stomatologa, w celu usunięcia jego złogów. Koszt takiego zabiegu wynosi od 60 do 80zł za 1 łuk.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy, to także zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie kamienia z kieszonki dziąsłowej. Również tutaj zabieg jest wykonywany przy użyciu ultradźwięków, ale również kiretów. Kiret to sprzęt, który jest wyspecjalizowany pod kątem usuwania kamienia z kieszonek dziąsłowych. Jego cechą charakterystyczną jest wygięty kształt, dzięki czemu może dostać się do praktycznie każdej szczeliny w jamie ustnej. Skaling poddziąsłowy, to niezwykle ważny zabieg, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć w przyszłości parodontozy oraz utraty zębów. Koszt takiego zabiegu wynosi około 160 zł.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Co pół roku powinno się odwiedzać stomatologa, w celu usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli palimy papierosy, to wizyty powinny być zdecydowanie częstsze. Jednak częstotliwość wykonywania zabiegu usuwania kamienia powinien ustalać przede wszystkim stomatolog.