Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Wizyta dziecka u stomatologa jest bardzo często dużym wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale także rodzica. Powinien on odpowiednio przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty i nie pokazywać po sobie, że sam odczuwa strach. Jak więc powinna wyglądać pierwsza wizyta? O co powinien zatroszczyć się rodzic, a o co stomatolog?

Motywacja bardzo ważna podczas pierwszej wizyty

Rodzic przed pierwszą wizytą swojego dziecka u stomatologa powinien sam zachować spokój i nie niepokoić swojej pociechy. Powinien także zapewnić dziecko, że wizyta jest kontrolna i ma na celu sprawdzenie czy ząbki są zdrowe. Bardzo często gabinety dentystyczne wyposażone są w specjalne fotele, a nawet monitory na których wyświetlane są bajki. Stomatolodzy po wizycie nagradzają swoich młodych pacjentów za dzielną postawę nagrodami w postaci naklejek, szczoteczek, a nawet past do zębów. Szczególnie w gabinetach, które specjalizują się w stomatologii dziecięcej, można spodziewać się takich atrakcji.

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta?

Stomatolodzy zachęcają, aby na pierwszą wizytę z dzieckiem przyjść, gdy będzie miało ono pół roku, ponieważ właśnie wtedy zaczyna się pierwsze ząbkowanie. Wówczas dentysta może ocenić, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo. Kolejna wizyta powinna mieć miejsce, gdy dziecku urosną wszystkie zęby mleczne, czyli między 2 a 4 rokiem życia. Wtedy dentysta oceni ząbki oraz dziąsła i udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego szczotkowania.

Jak powinna wyglądać wizyta?

Podczas swojej pierwszej wizyty u dentysty dziecko może czuć się nieswojo i odczuwać lekki strach związany z nowym miejscem. Bardzo ważna jest wtedy rola rodziców. Powinni oni zapewnić swoje dziecko, że wszystko będzie w porządku i rozładować atmosferę.

Dzieci które nie ukończyły 3 roku życia lub nie są w stanie usiąść sami na fotelu często korzystają z usług stomatologa na kolanach u rodzica. Bardzo ważne jest także odpowiednie nastawienie stomatologa do dziecka. Powinien on wzbudzić zainteresowanie dziecka pokazując różne przybory czy narzędzia dentystyczne. Pozwala to oswoić i wzbudzić zainteresowanie dziecka. Jeśli dziecko ma już kilka lat, często sprawdza się metoda dania mu do rączki lusterka dentystycznego z pomocą którego będzie badać ząbki lalce lub misiowi, a dentysta zyska możliwość zbadania jego uzębienia.

Jeżeli dentysta zauważy u dziecka ubytek, powinien umówić się na kolejną wizytę. Dentysta powinien także powiedzieć dziecku, co podczas tej wizyty będzie robił. Na zachętę stosuje się nawet kolorowe czy brokatowe plomby. Każdy zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 min.

 

Zapraszamy do Centrum Stomatologii Estetycznej Dental Esthetic!

http://www.dentalesthetic.pl/