Każdy z nas chociaż raz w życiu musiał odwiedzić gabinet stomatologiczny. Zapewne z zaciekawieniem obserwowaliśmy pracę dentysty oraz to jakimi narzędziami się w niej posługuje. Niektóre akcesoria, takie jak lusterko stomatologiczne czy też pinceta są nam dość dobrze znane i z łatwością moglibyśmy je rozróżnić. Warto jednak wiedzieć, że stomatolog w swojej pracy posługuje się znacznie większą ilością rozmaitych narzędzi, wśród których znajduje się m.in. kątnica stomatologiczna. Warto zgłębić wiedzę na temat akcesoriów, które pomagają dentyście w diagnostyce lub leczeniu. Dzięki temu przed kolejną wizytą będziemy świadomi tego, co lekarz zamierza w danej chwili zrobić. Dlatego też warto dowiedzieć się, do czego służy kątnica NSK i jakie są zadania innych narzędzi dentystycznych. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy!
Podstawowe narzędzia stomatologiczne – jakie akcesoria możemy znaleźć wśród nich?
Udając się do gabinetu stomatologicznego z pewnością rozpoznamy lusterko stomatologiczne lub pincetę, zwaną też czasem szczypczykami. Jednakże dentyści posługują się znacznie większą ilością narzędzi zarówno w diagnostyce jak i podczas leczenia zębów pacjenta. Stomatolog wykorzystuje w swojej pracy także takie instrumenty jak kątnica i prostnica stomatologiczna, nakładacz, kleszcze, zgłębnik, upychadło oraz łopatka stomatologiczna. Jak więc widać akcesoriów dentystycznych mamy całkiem sporo. Skoro już wiemy, czym posługuje się w swojej pracy stomatolog, przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniom poszczególnych instrumentów.
Chcesz mieć piękny uśmiech, którego nie będziesz się musiał wstydzić? Przeczytaj „Protezy i implanty zębowe – różnice i zastosowanie” i dowiedz się jaka opcja będzie najkorzystniejsza!
Kątnica stomatologiczna – zastosowanie i ciekawostki dotyczące tego narzędzia
Kątnica stomatologiczna jest uznawana za jedno z podstawowych narzędzi jakie wykorzystuje w swojej pracy lekarz dentysta. Jest to pewien rodzaj wiertarki dentystycznej, która służy do opracowywania twardych tkanek znajdujących się w zębie. Bardzo często wykorzystuje się ją także do obrabiania materiałów stomatologicznych. Z tym narzędziem można się spotkać także w gabinecie protetycznym lub ortodontycznym. Kątnice służą do zamocowania w nich wierteł, przy pomocy których przystępuje się do leczenia zęba pacjenta. Warto wiedzieć, że to narzędzie składa się z główki, w której to właśnie montowane jest wiertło, części przenoszącej napęd, obudowy oraz przewodów. Z uwagi na to, że istnieje kilka rodzajów kątnic, są one najczęściej oznaczane różnymi kolorami. Najczęściej spotykane są 3 kolory w jakich występuje kątnica stomatologiczna. Cena tego narzędzia jest uzależniona nie tylko od producenta, ale także od jej przeznaczenia. Instrumenty tego typu w kolorze niebieskim mają uniwersalne zastosowanie można w nich zamontować różne rodzaje wierteł. Kątnice zielone to narzędzia implantologiczne lub endodontyczne. Umożliwiają wiercenie w kości bez wykorzystywania szybkich obrotów oraz pozwalają na efektywną pracę w przestrzeniach międzyzębowych. Kątnice czerwone to kątnice przyspieszające. Ich cechą charakterystyczną jest dość duża siła.
Prostnica stomatologiczna – kiedy się ją wykorzystuje?
Prostnica stomatologiczna jest instrumentem wykorzystywanym najczęściej przez ortodontów oraz protetyków. Służy do opracowywania aparatów ortodontycznych oraz protez. Narzędzie to pracuje na niskich obrotach, ponadto posiada świetnej jakości napęd i łożyska które sprawiają, że prostnica pracuje niezwykle cicho i rzadko się psuje. Bardzo ważną kwestią dotyczącą prostnic stomatologicznych jest to, że w przeciwieństwie do kątnic takie narzędzie nie będzie się nagrzewać.
Chcesz wiedzieć jak przygotować się do wizyty u dentysty z dzieckiem? Zajrzyj na www.stomatologia.malopolska.pl i poznaj znajdujące się tam wskazówki.
Nakładacz stomatologiczny – co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?
Chociaż często nie widzimy, kiedy dentysta korzysta z nakładacza stomatologicznego to warto wiedzieć, że niemalże zawsze kiedy ingeruje w strukturę zęba wykorzystuje to narzędzie. Służy ono do opracowywania wypełnień ubytków zębowych. Nakładacze pozwalają w łatwy i niezwykle precyzyjny sposób umieścić materiał wypełnieniowy we wnętrzu zęba. Czasem jednak zdarzy się, że stomatolog zaaplikuje do otworu zębowego zbyt dużą ilość wypełnienia. Wówczas także może posłużyć się nakładaczem, który pozwoli mu na pozbycie się nadmiernej ilości materiału wypełnieniowego.
Upychadło – do czego służy?
Zadaniem upychadła jak sama nazwa wskazuje jest upychnie czegoś. Tylko czego i gdzie? Otóż upychadło jest pomocne podczas wypełniania ubytków w zębach a także może być stosowane do opracowywania ich kształtu, który należy dopasować do całości zgryzu. Upychacze także mogą występować w różnych rodzajach. Lekarze mogą korzystać z upychaczy gruszkowych, kulkowych dwustronnych oraz kulkowych ze szpatułką. Większość tego typu narzędzi posiada uchwyt antypoślizgowy, który sprawia, że praca dentysty staje się bardziej precyzyjna.
Kleszcze – kiedy są potrzebne?
Kleszcze są instrumentem, z którego korzystają głównie chirurdzy stomatologiczni. Jest to niezbędne narzędzie służące do przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Są zbudowane z podwójnej dwuramiennej dźwigni, na której znajduje się dziub oraz rękojeść. Kleszcze pomagają w chwyceniu zarówno korony zęba jak i jego korzenia. Warto wiedzieć, że do różnych typów zębów stosuje się różne pary kleszczy. Ekstrakcję zębów górnych (zwłaszcza siekaczy i kłów) przeprowadza się przy pomocy kleszczy prostych. Narzędzia esowate będą pomocne podczas usuwania zębów przedtrzonowych oraz trzonowych górnych. Bagnetowe natomiast służą do wyrywania korzeni zębów. Odrębne narzędzie stanowią kleszcze, które wykorzystuje się do ekstrakcji zębów mądrości.
Zgłębnik – jakie jest jego zadanie?
Zapewne nieraz czuliśmy jak dentysta stuka w naszego zęba jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Najczęściej wykorzystuje do tego celu właśnie zgłębnik stomatologiczny. Jest to jeden z podstawowych instrumentów diagnostycznych. Stosuje się go, aby zbadać powierzchnię zęba, ale także może być pomocny podczas wykrywania ubytków. Zgłębnik stomatologiczny będzie także nieocenionym narzędziem, dzięki któremu lekarz oceni głębokość kieszonek oraz przeprowadzi kontrolę ozębnej.
Lusterko stomatologiczne i jego zastosowanie
Lusterko stomatologiczne jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi dentystycznych. Najczęściej wykorzystuje się je podczas diagnostyki. Jednakże lekarze korzystają z niego także podczas innych etapów leczenia zębów. Lusterko służy do obejrzenia szkliwa, w zębach dosyć oddalonych, których lekarz nie jest w stanie dokładnie obejrzeć bez tego narzędzia. Lusterko stomatologiczne może również służyć do ostukania zęba, w celu sprawdzenia, gdzie pojawia się ból.
Pinceta – w czym jest pomocna?
Pinceta stomatologiczna, nazywana także często szczypczykami stomatologicznymi służy do umieszczania w jamie ustnej tamponów, wacików oraz ligniny. Przy jej pomocy lekarz może także wyciągnąć te dodatki, kiedy już za bardzo nasiąkną krwią lub śliną. Oprócz tego, pinceta może być wykorzystywana także do przenoszenia mniejszych akcesoriów, do których zaliczamy wiertła czy też igły.