Kątnica zielona, niebieska i czerwona – poznaj różne zastosowania kątnic

kątnica zielona

Są takie akcesoria i narzędzia w pracy stomatologa, bez których lekarz nie mógłby pracować tak precyzyjnie i efektywnie. Oprócz znanego wszystkim lusterka stomatologicznego, pincety, zgłębnika czy też upychadła, zalicza się do nich także kątnica stomatologiczna. Być może nazwa tego narzędzia brzmi tajemniczo dla wielu osób, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze stomatologią. W rzeczywistości jednak kątnica NSK jest dobrze znana każdemu. Czym właściwie jest i gdzie może być wykorzystywana kątnica? Stomatologia to dosyć rozbudowana dziedzina medyczna, do której należą m.in. endodoncja, ortodoncja oraz protetyka. Kątnica w stomatologii jest rodzajem wiertarki dentystycznej. To właśnie to narzędzie wzbudza w większości pacjentów oczekujących na przyjęcie w poczekalni obawę przed bolesnym zabiegiem. Dla początkujących stomatologów przydatną informację może stanowić fakt, że tego typu narzędzia występują w kilku kolorach. Dlaczego tak jest? Do czego służy kątnica zielona, niebieska czy czerwona? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów tekstu!

Kątnice stomatologiczne – gdzie znajdują zastosowanie?

Jak sama nazwa wskazuje, kątnice stomatologiczne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach stomatologii. Mogą być wykorzystywane przez dentystów zajmujących się stomatologią zachowawczą, jak i endodontów czy też chirurgów stomatologicznych. Kątnica przyspieszająca pomaga w otwarciu zęba, który ma być leczony kanałowo. To właśnie tego rodzaju narzędzie powinno znajdować się w zasięgu ręki wyżej wymienionych specjalistów. Kątnica przyspieszająca na mikrosilnik to tylko jeden z dwóch rodzajów tego typu narzędzi. Oprócz niej lekarze powinni posiadać także kątnice zwalniające, które znajdują zastosowanie głównie w gabinetach stomatologii zachowawczej, w ortodoncji, protetyce, implantologii oraz mogą być także wykorzystywane przez higienistki dentystyczne. Do wygładzania brzegów szkliwa jest przeznaczona właśnie wolnoobrotowa kątnica stomatologiczna. Cena tego instrumentu dentystycznego jest uzależniona od jego jakości oraz przeznaczenia. Im więcej kosztuje to narzędzie tym dłużej będzie można z niego korzystać. Tańsze odpowiedniki nie będą tak trwałe i już po kilku wykonanych z ich pomocą zabiegach będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

Kątnica stomatologiczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć – sprawdź nasz artykuł!

Kątnice stomatologiczne – jakie rodzaje wyróżniamy?

Skoro już wiemy, że istnieje kątnica przyspieszająca NSK oraz zwalniająca, przejdźmy zatem do kwestii mówiącej o tym jak odróżnić jedną od drugiej. Otóż, narzędzia tego typu zostały oznaczone paskami w trzech różnych kolorach. To właśnie dzięki takim oznaczeniom, lekarze mogą wybrać właściwą kątnicę do przeprowadzenia poszczególnych zabiegów. Poszczególne kolory tych instrumentów stomatologicznych różnią się od siebie głównie prędkością z jaką mogą pracować oraz ilością wykonywanych obrotów na minutę. Na rynku dostępne są kątnice oznaczone czerwonym, niebieskim oraz zielonym paskiem. W niektórych hurtowniach stomatologicznych możemy natknąć się na instrumenty tego typu wyposażone w podwójny zielony pasek. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kątnic i do czego mogą być wykorzystywane? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów!

Kątnice czerwone – co je charakteryzuje?

Kątnice czerwone są niezwykle popularne w środowisku stomatologicznym. Dlaczego? Jest to związane z unikalnymi właściwościami, które posiadają. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pozwalają na pracę wykorzystującą szybkie obroty (nawet do 200 000 obrotów na minutę). Dodatkowo tego typu narzędzia oznaczone czerwonym paskiem mają znacznie większą siłę pracy. Z ich pomocą dentysta może pracować także bokiem.

Kątnice zielone – podstawowe narzędzie w pracy chirurga oraz lekarza endodonty

Kątnica z zielonym paskiem stanowi podstawowe narzędzie, które powinno znajdować się w każdym gabinecie stomatologicznym. Jest ono niezbędne podczas codziennej pracy stomatologa. Kątnica, na której znajduje się zielony pasek, to narzędzie zwalniające. Najczęściej jest stosowane w endodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz w implantologii. Służy m.in. do polerowania wypełnień. W implantologii zadaniem tego narzędzia jest redukcja obrotów oraz przeniesienie maksymalnie wielkiego momentu obrotowego. Niezwykle istotne jest to drugie zastosowanie. Umożliwia ono precyzyjne i płynne wiercenie w kości przy wykorzystaniu wolnych obrotów. Przed zakupieniem takiego narzędzia, niezwykle istotne jest to, by zwrócić uwagę na to, czy główka kątnicy stabilnie przytrzymuje wiertło. Dodatkowo należy sprawdzić, czy w wybranej przez nas kątnicy istnieje możliwość prowadzenia jej kalibracji oraz czy instrument będzie się samodzielnie chłodził.

Należy podkreślić, że kątnice posiadające zielony pasek, które są wykorzystywane w endodoncji, powinny pozwalać zamienić ruch obrotowy na posuwisty. Właśnie dzięki takiemu działaniu możliwe będzie wykonywanie prac w przestrzeniach międzyzębowych oraz użycie innych specjalistycznych akcesoriów dentystycznych. Kątnice endodontyczne wyróżniają się tym, że powinny to być urządzenia redukujące obroty. Przed zakupieniem takiego instrumentu, koniecznie należy zwrócić uwagę na wielkość główki. Jeśli zależy nam na precyzyjnej i komfortowej pracy, wybierzmy kątnicę z jak najmniejszą główką.

Chcesz siedzieć na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem? Odwiedź www.stomatologia.malopolska.pl i dowiedz się więcej na ten temat!

Kątnica z niebieskim paskiem – stosowana głównie w profilaktyce

Ostatnim już rodzajem kątnicy stomatologicznej jest narzędzie oznaczone niebieskim paskiem. Taka kątnica jest nazywana zwykłą. Osiąga maksymalnie 40 000 obrotów na minutę. Do jej głównych zadań należy usuwanie zębiny próchnicowej oraz wygładzanie szkliwa. Warto wiedzieć, że jest to sprzęt, który znany jest ze swojej uniwersalności. Można go wykorzystywać także do innych zadań czy zabiegów, dzięki temu, że można w nim zamontować różne rodzaje wierteł.

Kątnica stomatologiczna – poznajmy jej budowę!

Skoro już wiemy, jakie rodzaje kątnic są dostępne na rynku, powinniśmy także przyjrzeć się bliżej ich budowie. Przed zakupieniem odpowiedniej kątnicy, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by wybrać właściwie. Każda kątnica stomatologiczna, powinna zostać wyposażona w duży przycisk. Najlepiej by był on takiej wielkości, by stomatolog z łatwością mógł go nacisnąć, nawet w momencie, gdy ma na dłoniach rękawiczki jednorazowego użytku. Posiadając takie zabezpieczenie rąk, wyczucie jest znacznie osłabione, dlatego też bardzo ważne jest, przycisk był łatwy do wciśnięcia. Kolejnym elementem znajdującym się w kątnicy są dysze sprayu. Lepszej jakości kątnice, które ułatwią pracę stomatologowi powinny posiadać także kompaktowy światłowód szklany oraz nosek. Takie elementy zazwyczaj są zamieszczone tylko w narzędziach wyposażonych w światło. Niezwykle ważne jest by kątnica posiadała antypoślizgową rękojeść, która pozwoli dentyście na stabilne utrzymanie urządzenia w dłoni i znacznie bardziej precyzyjną pracę. Każdy tego typu instrument, powinien także posiadać przyrząd do czyszczenia dysz. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wszystkie sprzęty medyczne, które mają kontakt ze śliną lub krwią pacjenta, muszą być starannie oczyszczane i dezynfekowane.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.