Kątnica w salonie dentystycznym – co musisz wiedzieć przed zakupem?

kątnica w salonie dentystycznym

Nauką zajmującą się leczeniem różnego rodzaju patologii występujących w jamie ustnej jest stomatologia. Do poprawnego leczenia zębów, przyzębia czy ogółem tkanek wykorzystuje się różne narzędzia np. kątnica stomatologiczna, wiertła oraz różnego rodzaje leki. Dobrze zaopatrzony gabinet stomatologiczny musi zainwestować sporą sumę pieniędzy w sprzęty i akcesoria, aby móc zagwarantować wykonywanie usług na odpowiednim poziomie. Wśród nich będą fotele, narzędzia, opatrunki, maszyny i środki służące do dezynfekcji oraz wiele innych. My w tym artykule skupimy się dokładniej na jednej części wyposażenia, a dokładniej na kątnicy.

Czym jest kątnica na mikrosilnik?

Kątnica stomatologiczna NSK, KaVo czy też innych marek jest jednym z rodzajów wiertarek stomatologicznych. Wśród wiertarek możemy wymienić turbinę, kątnicę oraz prostnicę. Zadaniem tego narzędzia jest umożliwienie pracy różnych wierteł na tkankach twardych. Kątnica wyróżnia się na tle innych wiertarek swoją specyficzną budową. Jej rękojeść jest nachylona pod kątem, co daje możliwość większego manewrowania narzędziem podczas zabiegu. Jest zasilana mikrosilnikiem i może osiągnąć cztery stopnie prędkości, których ilość obrotów rozpoczyna się na 2,7 tys. obrotów na minutę, a kończy na 200 tys. obrotów na minutę. Klasyfikacja, która ma pomóc w łatwiejszym korzystaniu z kątnic polega na dopasowaniu kolorystycznych końcówek do odpowiedniego typu kątnicy. Możemy wymienić:

  • Czerwone paski – to kątnice typu szybkiego, o najwyższych maksymalnych prędkościach.
  • Niebieskie paski – są przeznaczone dla kątnic zwykłych, których obroty osiągają do 40 tys. obrotów na minutę.
  • Zielone paski – są widywane na kątnicach o wolnym obrocie z maksymalnie 7,4 tys. obrotów na minutę.
  • Podwójnie zielone paski – to oznaczenie charakteryzujące najwolniejszy typ kątnic, gdzie nie możemy spodziewać się prędkości większej niż 2,7 tys. obrotów na sekundę.

 

kątnica stomatologiczna

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://tech-dent.pl/katnica-fpb-ec-nac.html

W zależności od danego koloru możemy wymienić różne przeznaczenie kątnic. Te wiertarki dentystyczne można zastosować do:

usuwania próchnicy zębów,

  • przygotowywania ubytków,
  • wykańczania powierzchni zęba,
  • polerowania szkliwa,
  • przygotowania zębów na wstawienie implantów,
  • zabiegów chirurgicznych na szczęce,
  • usuwania wcześniejszego wypełnienia.

Co może lub powinna mieć kątnica?

Wygodna praca dentysty jest bardzo ważna dla bezwypadkowego przeprowadzania zabiegów. Aby móc skorzystać z wszystkich możliwości, które są oferowane przez producentów należy się zapoznać z dostępną ofertą na rynku.

Po pierwsze bardzo wygodnym rozwiązaniem są kątnice, które mają wbudowany światłowód. W gabinecie najczęściej jest zapewnione światło sufitowe oraz dodatkowa lampa, która świeci bezpośrednio na pacjenta. Pomimo tych starań, czasem dalej może być trudno oświetlić daną część jamy ustnej, ponieważ możemy pracować na tylnych zębach lub ktoś nie jest w stanie otworzyć ust wystarczająco szeroko, aby do wnętrza wpadała duża ilość światła. Wykorzystując do tego wbudowane w wiertarkę światło mamy pewność, że ząb, na którym będą wykonywane prace jest świetnie oświetlony.

Kolejną rzeczą jest posiadanie kątnic, które będą pasowały do największej gamy wierteł. Jak wiecie to właśnie wiertło wykonuje prawdziwą pracę na tkankach twardych, a kątnice, turbiny czy prostnice są narzędziami, które wprowadzają wiertło w ruch. Często spotykanym na rynku wiertłem jest takie o średnicy uchwytu 1,6 mm – warto się upewnić, że kupowana przez nas kątnica również da nam szerokie pole do działania.

Pozostałe kwestie, takie jak zakup od konkretnej marki, ciężar i rozmiar w dużej mierze zależą od konkretnych preferencji stomatologa. Przed zakupem warto jest oczywiście porównać kilka przedsiębiorstw oferujących kątownice, tak aby cena odpowiadała możliwościom, które daje skorzystanie z usług danej firmy. Wśród najbardziej popularnych przedstawicieli branży stomatologicznej możemy wymienić japońskie przedsiębiorstwo NSK lub niemieckie KaVo.

 

kątnica stomatologiczna

 

 

 

 

Źródło: https://tech-dent.pl/katnica-s-max-m25-1-1.html

Jak należy dbać o kątnice?

Cena kątnicy może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, a więc odpowiednia konserwacja powinna być istotna dla każdej osoby, która korzysta z tego narzędzia. Co może się wydawać zabawne, to fakt, że kątnice w pewnym stopniu działają podobnie jak zęby. Chodzi tutaj oczywiście o odpowiednią profilaktykę, która może zapobiec kosztownym wydatkom – widać analogię, prawda?

Po pierwsze przed użyciem nowego urządzenia należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania – dotyczy to każdego sprzętu, nie tylko kątnic. W instrukcji znajdziemy informacje dotyczące działania kątnicy, sposobu konserwacji i sytuacji wyjątkowych.

A może chcesz urządzić swój gabinet lub poczekalnię? Zobacz najpiękniejsze aranżacje wnętrz na – https://wnetrzadlaciebie.com/

Najczęściej występujące procedury

Oczywiście w zależności od zaleceń dołączonych do konkretnego urządzenia te procedury mogą się w pewnym stopniu różnić, ale ogólny zakres obowiązków będzie się w dużej mierze pokrywał.

Zaczynając od największych oczywistości, czyli odpowiedniej ochronie osobistej. Wykonując wszystkie prace dentystyczne powinniśmy zapewnić sobie bezpieczeństwo, więc należy pamiętać o stroju ochronnym (rękawice, strój, maseczka, okulary). Po każdym zabiegu należy czyścić i dezynfekować kątnicę zgodnie z zaleceniami producenta.

Czyszczenie można podzielić na dwa etapy – ręczne oraz termiczne. Pierwszą część wykonują osoby, które pracowały na urządzeniu i ręczenie usuwają większość śladów używania. Należy wykorzystywać odpowiednie preparaty sterylizujących, aby nie uszkodzić urządzenia. Tutaj skupimy się na odpowiednim umyciu korpusu, wewnętrznej i zewnętrznej części maszyny, dyszy spray’u, czyścika do czyszczenia dyszy, rurki spray’u oraz źródła światła. Po wykonaniu wszystkich czynności zgodnie z instrukcją producenta należy wykonać dezynfekcję maszynową, której proces najczęściej przeprowadza się w termodezynfekatorze. W tej sytuacji również należy słuchać producenta oraz obowiązujących  powszechnie zasad dotyczących dezynfekcji.

Oprócz odpowiedniej dezynfekcji należy również konserwować narzędzie olejem serwisowym. Niektóre prace wykonuje się raz codziennie, a inne raz w tygodniu. Po tych pracach należy sprawdzić czy narzędzie pracuje w odpowiedni sposób.

Ból zęba? Dowiedz się więcej – „W jakich przypadkach należy zgłosić się do chirurga stomatologicznego?

Problemy w działaniu

Kątnica jest urządzeniem, jak każde inne, dlatego może dochodzić do różnych awarii. W sytuacji, gdzie zauważymy, że narzędzie nie działa w swój standardowy sposób lub jest uszkodzone należy oddać je do producenta lub autoryzowanego serwisu.

 

Autor: Katarzyna
Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.