Większość z nas zapewne słyszało wiele razy słowo „próchnica”. Jednakże czy wiemy właściwie, czym jest, jak powstaje i jak można się jej pozbyć? Próchnica to choroba dotykająca naszych zębów. Wywoływana jest przez bakterie. Im wcześniej zostanie wykryta, tym szybciej może zostać wyleczona. Nieleczona próchnica może doprowadzić m.in. do zapalenia miazgi zęba, które można zwalczyć jedynie poprzez przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba. Aby tego uniknąć, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, w celu sprawdzenia stanu szkliwa. Spróbujmy jednak zrozumieć, jak powstaje próchnica oraz dowiedzmy się jak można ją wyleczyć. Zapraszamy do lektury!
Próchnica zębów – co wpływa na jej powstawanie?
Próchnica to problem, który dotyka mnóstwo osób w różnym wieku. Powstaje na skutek bakterii znajdującej się w jamie ustnej. Zapewne niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że w jamie ustnej „mieszka” około 300 różnych gatunków bakterii. Co więcej ilość gatunków wpływa na to, że w jamie ustnej każdego człowieka może znajdować się nawet ponad 50 miliardów bakterii. Nie wszystkie z nich są jednak szkodliwe. Próchnica powstaje poprzez te gatunki, które świetnie odnajdują się w kwaśnym środowisku. Niektóre bakterie podczas procesu mającego na celu rozkładanie cukrów, wytwarzają kwasy organiczne, będące idealnym miejscem do rozwoju szkodliwych dla naszego szkliwa bakterii. Do jednego z najgroźniejszych, dla naszych zębów, gatunków bakterii należą te z grupy Streptococcus mutans. Są one widoczne pod postacią miękkiego, bardzo dobrze przylegającego do szkliwa żółtego osadu (inaczej nazywanego płytką nazębną). Aż 80% tego nalotu to drobnoustroje, natomiast 20% to organiczne podłoże, dzięki któremu łatwiej mogą się osadzać na szkliwie.
Zastanawiasz się, gdzie możesz się udać, w celu wyleczenia zębów? Odwiedź Centrum Stomatologii Kraków – https://www.dentalesthetic.pl!
Próchnica zębów – co pomaga w jej powstawaniu?
Większość z nas uważa, że na rozwój próchnicy mają wpływ jedynie słodycze. Oczywiście jest to częściowo prawda. Zwykle po spożyciu słodkich przekąsek, zapominamy oczyścić szkliwo, co może powodować tworzenie się płytki nazębnej, w której rozwijają się bakterie. Warto wiedzieć, że spożywanie tłuszczy, białek oraz picie zwykłej wody także może sprawić, że na zębach będzie pojawiał się osad o żółtym zabarwieniu. Również takie produkty spożywcze jak owoce, słodka kawa, herbata czy też oranżada mogą stać się przyczyną pojawienia się próchnicy na szkliwie. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej bardzo często sprawia, że szkliwo naszych zębów zostaje pokryte płytką nazębną. Bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie pasją zawierającą fluor. Jeśli to tylko możliwe warto także regularnie stosować nić dentystyczną, która pomoże znacznie dokładniej oczyścić szkliwo.
Próchnica zębów – jak z nią walczyć?
Jeśli próchnica zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju, można z nią walczyć przy pomocy remineralizacji. Tę metodę wykorzystuje się jedynie wtedy, gdy na szkliwie widoczne są odwapnienia w postaci białych lub nieco ciemniejszych plamek. W sytuacji, gdy lekarz dostrzeże nawet niewielkiego rozmiaru dziurkę, z pewnością zdecyduje się na plombowanie. Nawet niewielki otwór w szkliwie może sprawić, że bakterie przedostaną się do zębiny, która jest tkanką miękką i w znacznie mniejszym stopniu odporną na ataki bakterii. Dlatego też na tym etapie zaleca się plombowanie zęba.