Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Lockdown i ograniczenia w funkcjonowaniu wielu instytucji czy placówek, które chętnie odwiedzaliśmy, wszechobecne maseczki, codzienne raporty o liczbie zachorowań i zgonów – to nowa rzeczywistość. Należy do niej również dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku oraz powietrza i w placówkach publicznych czy środkach transportu. Wiele szkodliwych patogenów – nie tylko tych związanych z koronawirusem – może znajdować się także na przedmiotach codziennego użytku i towarzyszyć nam w naszych mieszkaniach. Dlatego coraz częściej stawiamy na przykład na urządzenia do dezynfekcji powietrza. O oczyszczaniu rzeczy, które nas otaczają, warto pamiętać nawet wówczas, gdy pandemia nieco odpuszcza. Na jakie przedmioty zwrócić największą uwagę i jak je dezynfekować? Podpowiadamy!
Dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku i mieszkania – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Wiele cząsteczek wywołujących choroby jest w stanie funkcjonować poza organizmem człowieka. Należy do nich najsłynniejszy wirus ostatnich lat, czyli SARS-CoV-2, ale także inne wirusy. W zależności od warunków panujących w otoczeniu, mogą pozostać aktywne przez kilka godzin, a nawet kilkanaście dni.
Wiadomo, że mogą osiadać na różnych powierzchniach. Podobnie jest z innymi patogenami. Na przedmiotach codziennego użytku mogą gromadzić się bakterie, pleśnie czy grzyby, które następnie mają kontakt z naszą skórą i mogą zostać wprowadzone do układu oddechowego czy krwiobiegu. Nie wystarczy zatem tylko regularne mycie dłoni i inne środki ostrożności – zarazki znajdujące się na przykład na smartfonie mogą przedostać się do naszego organizmu, gdy zbliżymy telefon do ucha, by z kimś porozmawiać.
Dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku – co oczyszczać?
To właśnie wspomniany smartfon należy do najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. W dodatku robimy to bardzo często, w końcu telefon towarzyszy nam dziś niemal 24 godziny na dobę: w pracy, przy jedzeniu, w komunikacji miejskiej. A skoro tak często go dotykamy, jest najbardziej narażony na wirusy i bakterie. Kolejnym miejscem idealnym dla ich rozwoju jest klawiatura komputera w domu lub miejscu pracy. W dodatku stosunkowo trudno dokładnie ją wyczyścić z powodu licznych zagłębień przy klawiszach. Podobnie jest z pilotem do telewizora.
Ten ostatni przedmiot dotyka wielu domowników. Biorąc to pod uwagę, nie można zapominać o dezynfekcji włączników światła, klamek oraz poręczy. W dodatku to elementy domowego wyposażenia, o których często zapominamy w czasie sprzątania. Najwięcej bakterii znajduje się z kolei w naszych kuchniach. Choć gąbka do mycia naczyń może być przez niektórych uznawana za przykład najprostszego urządzenia do dezynfekcji, w rzeczywistości sama jest siedliskiem mnóstwa mikroorganizmów.
Przy wymienianiu przedmiotów, o których higienę powinniśmy szczególnie zadbać, nie sposób pominąć tych najbardziej osobistych, jak okulary czy biżuteria. Znajdują się w eksponowanych miejscach, często ich dotykamy czy poprawiamy. Nic dziwnego, że mogą na nich osiadać wirusy lub bakterie. Podobnie jest z przyborami łazienkowymi, które zanieczyszczają się od wody rozpryskiwanej na przykład w czasie mycia rąk czy twarzy.
W jaki sposób dezynfekować otaczające nas przedmioty i powierzchnie?
By zadbać o higienę i ochronę przed zarazkami należy dostosować sposób dezynfekcji do konkretnego przedmiotu. Warto wybrać odpowiednie urządzenia do dezynfekcji. W przypadku telefonów, klawiatur czy pilotów do telewizora można także dezynfekować je poprzez regularne przecieranie wacikiem nasączonym spirytusem. Ewentualnie, w przypadku pilota, można wypróbować wody z octem.
Jeśli chcemy poważnie zadbać o klamki i włączniki światła, wystarczy natomiast woda z mydłem i gąbka. Również okulary oraz biżuteria mogą być czyszczone w ten sposób, można w tym przypadku użyć również delikatnych detergentów. Okulary należy pielęgnować specjalną ściereczką z mikrofibry i po myciu wytrzeć do sucha – dzięki temu unikniemy smug.
Dezynfekcji wymaga również sama gąbka do mycia. Najłatwiej jest ją jednak po prostu regularnie wymieniać. Jeśli jest wykonana z wytrzymałych materiałów, można także wyprać ją w wysokiej temperaturze. Wysokie temperatury pomogą także utrzymać w higienie szczoteczkę do zębów, którą warto regularnie wyparzać w gorącej wodzie.