Dezynfekcja powietrza to dziś już nie tylko konieczność w przypadku wykrycia szkodliwych substancji w zakładach pracy albo wycieków niebezpiecznych substancji przy oczyszczalniach ścieków. Urządzenia do oczyszczania powietrza coraz częściej są używane również w biurach, a także w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Wszystko przez pogarszającą się jakość powietrza, która doskwiera już nie tylko mieszkańcom centrów największych miast i okolic ruchliwych arterii, ale również mniejszych miejscowości. W poszukiwaniu czystego powietrza w ruch idą więc nowoczesne systemy wentylacyjne, a także urządzenia do dezynfekcji powietrza do użytku wewnętrznego. Ważną funkcję zarówno w jednych, jak i w drugich pełnią filtry. Wśród nich najwyżej oceniane są filtry HEPA. Z jakimi zanieczyszczeniami są w stanie sobie poradzić filtr HEPA, co to jest i z czego jest zbudowany? Jak o niego dbać? Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o tych barierach dla zanieczyszczeń.
Filtr HEPA – co to jest? Jak zbudowane są filtry HEPA?
Z czego zbudowany jest filtr HEPA? Nazwa filtrów HEPA to skrót to angielskich słów High Efficiency Particulate Air. W tłumaczeniu na polski można je więc określać mianem wysokoskutecznych filtrów cząsteczkowych powietrza. Swoją efektywność zawdzięczają wykonaniu z włókna szklanego. Są zbudowane z niezwykle cienkich arkuszy z takiego materiału – alternatywą jest polipropylen. Najczęściej arkusze są umieszczone w specjalnych ramkach.
Filtr HEPA – co to jest? Zasada działania filtrów HEPA opiera się na fizycznym wyłapywaniu z powietrza unoszących się w nim cząsteczek. Różnego rodzaju substancje osiadają więc na filtrze. Mniejsze cząsteczki czasami wnikają wewnątrz włókien, ale wówczas są przez nie przyciągane, dzięki czemu nie mogą przeniknąć dalej. Poszczególne filtry HEPA różnią się grubością oraz średnicą włókien. Ważna jest także szybkość, z jaką powietrze jest nawiewane na tę barierę.
Jakie zanieczyszczenia zatrzymują filtry HEPA?
Dzięki temu jak zbudowany jest filtr HEPA, są one uważane za bardzo skuteczne, ponieważ ich pory są w stanie zatrzymać nawet zanieczyszczenia o wielkości 0,001 μm. Do tych najmniejszych należą pyły zawieszone. To zawieszone w powietrzu cząsteczki, które stanowią najbardziej szkodliwy składnik smogu. Najtrudniej walczyć z pyłami PM10 oraz PM2,5, które mogą wywoływać szereg chorób układu oddechowego i krwionośnego – przenikają bowiem do naszego organizmu w niezauważalny dla nas sposób.
Filtry HEPA są jednak również skuteczne w powstrzymywaniu innych zanieczyszczeń. Wyłapią zdecydowaną większość pyłków, niestraszne im także roztocza i kurz – chociaż akurat one są często zatrzymywane przez filtry wstępne w oczyszczaczach powietrza. Do tego filtry HEPA wyłapują i neutralizują również większość bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Za najbardziej szczelne są uważane są filtry HEPA H14, które mogą zatrzymywać aż 99,995% zanieczyszczeń. Co to jest filtr HEPA? Radyklany wróg wszystkich zanieczyszczeń!
Gdzie najczęściej stosuje się filtry HEPA?
Filtry HEPA są jedną z najważniejszych części wszystkich domowych oczyszczaczy powietrza. Tego typu urządzenia zasysają powietrze dzięki wentylatorom. Następnie gazy trafiają na szereg filtrów – HEPA jest najważniejszym z nich, przez który często przepływa już wstępnie oczyszczone powietrze.
Oprócz tego filtry takiego rodzaju możemy znaleźć w nowoczesnych systemach rekuperacji, czyli jednego z typów wentylacji mechanicznej. Wówczas powietrze jest oczyszczane jeszcze przed tym, jak pojawi się w budynku. Filtry HEPA można także znaleźć w nowoczesnych sprzętach domowych – na przykład odkurzaczach. Są również częścią systemów wentylacyjnych w szpitalach czy placówkach opieki zdrowotnej.
Co to jest filtr HEPA – jak o niego dbać?
Filtry HEPA mają ograniczoną żywotność. W miarę osiadania na nich nowych zanieczyszczeń, działają coraz gorzej. By przedłużyć czas ich funkcjonowania, można spróbować czyszczenia tych elementów. Nie należy jednak używać do tego wody – wystarczy delikatnie je odkurzyć co kilka tygodni. Tak zadbany filtr HEPA powinien służyć przez kilka miesięcy. Wszystko zależy oczywiście od poziomu zanieczyszczeń. Im ich więcej, tym szybciej należy zdecydować się na wymianę.
Interesuje Cię temat dezynfekcji powietrza? Dowiedz się jaki sprzęt wykorzystują do tego placówki medyczne! Artykuł na Lubię przeczytasz tutaj: https://lubie.com.pl/dezynfekcja-powietrza-w-pomieszczeniach-medycznych-jakie-urzadzenia-zapewnia-biologicznie-czyste-powietrze/.