Paradontoza – czym jest i skąd się bierze?

paradontoza

Udając się do dentysty bardzo często zdarza się, że słyszymy pojęcie jakim jest paradontoza. Nie zawsze jednak jesteśmy do końca świadomi, czym właściwie jest to schorzenie, co może być jego przyczyną oraz jak postępować, by je wyleczyć. Przed wizytą u dentysty, warto czasem rozszerzyć nieco swoją wiedzę z dziedziny stomatologii i poznać znaczenie przynajmniej podstawowych schorzeń i jakich może mówić lekarz. Wśród nich znajduje się właśnie paradontoza. Czym właściwie jest, skąd się bierze i jak można ją zwalczać? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu!

Paradontoza – co to za schorzenie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że paradontoza to właściwie nic innego niż infekcja atakujące tkanki przyzębia. Bardzo często wywołuje stan zapalny w jamie ustnej, na skutek którego możemy zaobserwować ruszanie się naszych zębów. Paradontoza jest jednym z najczęściej powstających w jamie ustnej schorzeń, zaraz po próchnicy. Choroba ta powiązana jest z przyzębiem, ale może dotyczyć także struktur otaczających nasze zęby, których zadaniem jest ich utrzymanie w odpowiedniej pozycji. Mowa tutaj m.in. o cemencie korzeniowym, ozębnej, dziąśle a także kości wyrostka zębodołowego. Warto wiedzieć, że najbardziej narażoną grupą społeczeństwa, u której najczęściej diagnozuje się występowanie paradontozy, są osoby po 40 roku życia. Nie jest to jednak jedyna granica wiekowa. Paradontoza może występować także i u młodszych osób.

Zauważyłeś, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów? Udaj się na wizytę do Centrum Stomatologii Kraków, by dowiedzieć się jak temu przeciwdziałać! Wejdź na https://www.dentalesthetic.pl i umów się na wizytę już dziś!

Co może wpływać na powstawanie paradontozy?

Każdy dentysta czy higienistka stomatologiczna uczula pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne, aby szczotkowali zęby z należytą starannością. To właśnie przez pośpiech podczas wykonywania tej czynności czy też nie przykładanie się do oczyszczenia każdego miejsca w jamie ustnej możemy doprowadzić do powstawania paradontozy. Choroba ta powstaje na skutek nieprawidłowego szczotkowania zębów oraz złej higieny jamy ustnej. Oczywiście może zdarzyć się tak, że pomimo starannego dbania o czystość jamy ustnej i tak pojawią się u nas objawy tego schorzenia. 

Paradontoza – metody leczenia

Warto wiedzieć, że sposób leczenia paradontozy jest dostosowywany do stopnia jej zaawansowania. Tak więc najpierw stomatolog musi zdiagnozować, na jakim etapie rozwoju jest u nas to schorzenie, a dopiero później możliwe będzie opracowanie planu leczenia.

Jeśli paradontoza dopiero zaczyna się rozwijać, lekarz może udzielić pacjentowi kilku wskazówek dotyczących doboru właściwej szczoteczki oraz prawidłowego sposobu szczotkowania zębów.

W przypadku, gdy osad przylegający do zębów jest dość dobrze widoczny, stomatolog może zalecić wykonanie pełnej higienizacji jamy ustnej, która składa się ze skalingu (usuwania kamienia nazębnego), piaskowania (usuwania kamienia z trudnodostępnych miejsc przy pomocy specjalnego piasku), polishingu (polerowania zębów) oraz fluoryzacji (zaaplikowania fluoru na szkliwo zębów, zapobiegającego przyleganiu kamienia).

Jeśli paradontoza jest bardziej zaawansowana, wówczas stomatolog przystępuje do czyszczenia kieszonek przyzębowych oraz przepisuje pacjentowi odpowiedni antybiotyk.